| anonim_4396 a întrebat:

Pot munci ca și macaragiu dacă am probleme cu coloana, adică zona lombară? M-am gândit logic la întrebare și răspunsul ar fi "Da" fiindcă nu fac efort fizic care să mă afecteze la spate, dar as vrea și alte răspunsuri, poate de la cineva care deține mai multe informații despre asta.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti dar sa nu crezi ca scapi de probleme. Nici statul in scaun cateva ore nu este benefic.

| Simpatic a răspuns:

Nu detin mai multe informatii despre starea ta pentru ca nu am de unde sa stiu, insa daca tu te simti in stare sa stai de exemplu 8 ore/zi pe un scaun fara sa acuzi dureri mari de "spate" atunci ai putea fi capabil sa faci si munca unui macaragiu
Insa asta nu este tot ce face un macaragiu, nu sta doar in acel scaun si manevreaza o macara, mai implica si alte chestii fizice in viata de zi cu zi pe un santier
depinde mult cat de tare se manifesta durerea ta si de ce anume este data, ce diagnostic
recomand in functie de diagnosticul tau (daca exista) sfatul unui medic specialist in acest domeniu!
caci la modul general nu stiu cat te va incanta ca iti zic eu sau x, y, z, ca DA, poti sa faci aceasta meserie!

| alina2k18 a răspuns:

Ce inseamna probleme cu coloana?
Scolioza sau ce?
Depinde daca boala e cronica si progresiva sau nu.

| Lupică27 a răspuns:

Daca stai multe ore in acel scaun pe macara da, te afecteaza de aia ar fi recomandat sa faci exercitii pentru zona lombara acasa in timpul liber.
https://www.youtube.com/watch?v=HIN9bC1EXTU

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Probabil că nu, deoarece deși nu faci efort fizic, statul îndelungat pe un scaun poate să îți afecteze coloana, si să ai dureri de spate.