| aj3k16lm a întrebat:

Salutari, recent am inceput sa am dureri destul de intense de spate; mai specific, oasele din zona lombara si muschii din marele dorsal.
Tinand cont ca am inceput sa fac recent exercitii si efort fizic (legate de spate mai ales; spre exemplu abdomene), si ca am stat cocosat o perioada indelungata, dupa care am reluat statura normala, as dori sa intreb ce probleme as putea avea, ca scop orientativ.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Vorbeste cu medicul de familie, noi nu suntem in masura sa va dam solutii in legatura cu sanatatea ta! Si va mai trebuie si putin masaj pe spate si mai ales pe partea dorsala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se umflă sau se strâng anumiți mușchi în regiunea respectivă. Efectul constă în apăsarea accentuată asupra nervilor sau coloanei vertebrale. Fă mișcare fără efort exagerat și aplică ceva alifie sau cremă pentru dureri musculare. Până și cureaua de la pantaloni poate crea disconfort spatelui, dacă nu e așezată bine.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Ai grija sa faci si ceva exeritii de intindere inainte si dupa antrenament, sa nu-ti fortezi muschii brusc. Stiu ca de multe ori sunt plictisitoare si ni se par pierdere de timp, insa sunt utile si muschii trebuie incalziti.
Corecteaza-ti mereu postura. Stai cu spatele drept lipit de perete, calcaiele si capul sa atinga peretele - asa trebuie sa umbli. Daca ai tendinta de a sta cocosat poti incerca un corset corector, nu sunt asa scumpe si te tin drept, pana iti intra in ritm postura corecta.
Si cateva exercitii pentru. dureri de spate vezi aici:
https://www.youtube.com/results?search_query=lower+back+pain