| lubujinx a întrebat:

Pot sa devin pilot de avion daca nu a fost chiar o pasiune din copilarie? Intr o luna fac 18 ani si vreau sa ma inscriu la Scoala Superioara de Aviatie Civila

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Poți să devii pilot dacă te pui cu burta pe carte și te ții de treabă. Este irelevant dacă visai sau nu să fii pilot la vârsta de 5 ani.

| mODIN a răspuns:

Da, bineinteles. La 18 ani inca te poti apuca de orice.

| Madaxo97 a răspuns:

Poți, daca înveți si ești serios, nu este ca o școală de șoferi, si o sa te si coste ceva. La 18 ani mai bine da întâi de permisul de conducere, apoi gândește-te la cel de avion.

| MistarGoGu a răspuns:

Poti dar între timp pregateste si vreo 50.000 € costul pregătirii! Asta ai luat in calcul? A obținut Mihai Sturzu *( fost component HI-Q ) brevet de pilot la 35 de ani!
Din cate stiu se începe cu PPL ( Private Pilot Licence )
8-10.000 €
Apoi obții IR *( calificare zbor instrumental ) vreo 2000 €
NR ( night rating / zbor de noapte ) alte 2500 €
După 100 ore minim de zbor PIC *( Pilot in command )
Te Poti inscrie la curs CPL *( Commercial Pilot Licence )
2 ani cu 14 materii in primul an si ore de simulator!
Baftă!

| MistarGoGu a răspuns:

Https://youtu.be/DTYVgjlbIaA?si=28IOteL3JGrSXM07
Link cu un interviu Mihai Sturzu in care povesteste toate etapele scolarizarii de Pilot! Vizionare plăcută!

| Standt a răspuns:

Da, poti. Doar sa inveti.

| GbrGabi a răspuns:

După multe ore de pilotat o sa licență, trebuie sa te înscrii la școală și rezolvi de acolo îndrumat de oamenii corespunzatori.