| Junseng a întrebat:

Pot sa lucrez la armata si sa merg si la facultate? Adica cei de la armata imi pot face un program de munca in asa fel incat sa pot sa fac si facultate?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Armata are un program riguros, care nu se potriveste cu ce vrei tu.

| alex495 a răspuns:

In armata (liceu, academie, unitate etc) nu poti iesi de acolo doar in permisie. Si aia o primesti 2 zile pe sapt sau cand e o situatie speciala. La facultate trebuie sa mergi aproape zilnic deci nu cred ca merge

| Junseng explică (pentru alex495):

Am spus sa ma angajez, nu sa fac academie sau alte scoli la ei.Ai auzit tu de cineva care s-a angajat la armata si nu il lasa sa plece de la unitatea la care lucreaza doar 2 zile pe saptamana sau in situatii speciale?

| alex495 a răspuns (pentru Junseng):

In paranteza am scris si unitate ( baza sau cum ii spui tu), tu o sa stai in baza aia non stop, o sa faci de planton, o sa te duca in poligon pentru trageri etc. N ai voie sa iesi din perimetrul ala fara permisiunea comandantului ( se numeste permisie si poti avea 2 zile pe sapt), probabil 3 dar doar in situatii speciale ( deces, ceva special, etc) nu ca te duci tu la scl de 4-5 ori pe sapt. Ma mir ca nu intrebi daca te angajeaza part time soldat, 6 sau chiar 4 ore rolling on the floor

| Junseng explică (pentru alex495):

Din cate stiu eu la armata iesi la 45-50 de ani la pensie daca te angajezi la momentul potrivit.Ai auzit tu oameni care pana la 50 de ani sa nu aiba o familie sau viata sociala, ai auzit tu ca au stat acolo 30 de ani in unitate ("baza" cum i-ai spus tu, nu eu) fara sa iasa doar de 2 ori pe saptamana.Mai bine nu respundeai si gata nu mai raspunde, ca te faci mai rau de ras cu raspunsurile tale.

| alex495 a răspuns (pentru Junseng):

Pai au familie alea 2 zile, mai sunt si alte meserii in care esti plecat cu saptamanile, unii dintre ei nici 2 zile alea nu le au ca sunt trimisi la ex in tara, astia in aviatie vai de capul lor. Si mai sunt si din astia de au mai mult de 2 zile permisie, bucatarii, contabilii din unitate si astia cu grad peste locotenent care stau intr-un fel de schimburi. El o sa fie cel mai de jos ca nu are studii, ala de sta de planton si patruleaza in jurul unitatii sau daca pleaca la exercitii sau in misiune in Iraq, Afganistan o sa fie infanterist ( ala de merge cu ghiozdanu in spate pe jos, ca ofiterii stau in humvee uri sau aro, dupa posibilitatile unitatii)