| Samariteanul a întrebat:

Pot sa ma duc la banca, sa schimb lei in euro, sa astept pana mai creste putin valoarea euro si dupa sa ii dau inapoi cu scopul de a abtine mai mult? Trebuie sa am un cont in banca pentru asa ceva sau nu? N-am 18 ani, daca e sa o sa folosesc contul parintilor.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Valoarea Euro va creste mai ales spre vremea sarbatorilor de iarna. Daca vrei sa ii tii nu se tin in cont ci intr-un depozit care aduce si dobanda (mica e adevarat dar dobanda). Aici trebuie sa fii atent si cu banca. Din dobanda se ia impozit de catre stat si daca mai ia si banca comision te trezesti ca ridici mai putini bani decat ai pus. Atentie si la banca!

| Violleta2022 a răspuns:

Poti cumpara euro atat de la banca cat si de la orice casa de schimb valutar, doar trebuie sa mergi la mai multe case ca sa vezi ce cursuri valutare au, ca difera pretul de cumparare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pretul de cumparate practicat de banci este mult mai mic decat cel de vanzare. Practic vei avea nevoie sa astepti cativa ani pana sa scoti profit, asta banuind ca euro continua sa creasca

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Exact. Dar nah, vrabia malai viseaza. Si probabil ca se asteapta sa faca avere cu vreo 300-400 de EUR. Mai bine iti cumperi Banana Coins...

| Lioana a răspuns:

Da. Poti sa faci asta si nu ai nevoie de cont bancar. Mergi pur si simplu la casa de schimb si cumperi euro. Ti se va cere un act de identitate. Eu am facut asta mai demult cand euro avea o crestere mai vertiginoasa. Acum nu prea merita.
Sa luam ca exemplu suma de 100 euro intr-un an de zile. Daca ai fi cumparat suma de 100 euro in data de 11 aprilie 2017 (ziua cu cel mai mic curs din aceasta perioada) si ai fi vandut-o acum ai fi castigat doar 4 lei. La sume mai mari se castiga mai mult dar tu fiind minor nu cred ca dispui de astfel de sume si nici nu cred ca vei fi pe faza sa prinzi cursul cel mai bun. Nu uita ca in aceeasi zi pretul cu care cumperi euro este mai mare decat cel cu care ii poti vinde.

| JackR a răspuns:

In valoare absoluta, da, este posibil sa ai o crestere (cumperi 1000 de euro, pe care dai 4700 de lei si ii vinzi cand euro depaseste acest prag, de ex. cu 4705. Ai castigat 5 lei.). In valoare reala, nici o sansa, atat vreme cat toate preturile din Romania sunt raportate la euro (creste euro, cresc preturile). Speculatiile valutare sunt profitabile doar atunci cand discutam despre monede care reprezinta etaloane pe piata valutara (euro, dolarul american si lira sterlina). Intreaba-l pe Soros cum a facut primul miliard!winking

Răspuns utilizator avertizat
| Petrovic a răspuns:

Ar trebui să ai un tabel în care îți scrii ce te interesează în valute. De exemplu, eu am tabele cu valoarea Euro din 1999.

| Monic_Monna_R._1999 a răspuns:

O sa pierzi mult dacă schimbi din lei in euro... parerea mea

| Ionut_Alexandru_1997_w2eX a răspuns:

Orice ai face iesi in pierdere! pentru ca tu cand ii schimbi din lei in euro (ex. suma de 2000 lei in euro nu o sa ai acceas suma )