| aurelparvul a întrebat:

Ma gandeam sa-mi fac un credit la banca si nu stiu in ce sa il fac, in euro sau in lei, tinand cont de valoarea euro in acest moment?

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Fiind platit in lei, faci creditul in lei, chiar daca ti se pare ca dobanda este mai mare. eviti astfel pierderile cauzate de fluctuatiile cursului valutei, si ai avantajul inflatiei[aici e o teorie intreaga pe care doar profesionistii o cunosc si inteleg]. singurul lucru de care trebuie sa tii cont este acela ca nu trebuie sa faci decat credit cu dobanda fixa, nu variabila.

Răspuns utilizator avertizat