| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa urmez o cariera de subofiter in cadrul armatei pe filiera indirecta daca am terminat 12 clase si am bacu?

3 răspunsuri:
| emilitalia a răspuns:

Formarea pe filiera indirectă a ofiţerilor şi subofiţerilor în activitate presupune parcurgerea şi finalizarea „Cursului de formare pe filiera indirectă a ofiţerilor/subofiţerilor în activitate" de către absolvenţi ai învăţământului civil (postliceal şi superior), care deţin competenţe şi calificări necesare Ministerului Apărării Naţionale. Recrutarea candidaţilor pentru formarea pe filiera indirectă a personalului militar se face potrivit nevoilor Ministerului Apărării Naţionale, în conformitate cu normele specifice pentru serviciile militare pentru care există un deficit major de personal şi/sau nu se asigură pregătirea în cadrul Ministerului Apărării Naţionale.

| anonim_4396 explică (pentru emilitalia):

Deci pot sau nu?

| emilitalia a răspuns (pentru anonim_4396):

La cate zic ei acolo sincer nici eu nu inteleg. Cred ca trebuie sa mai faci o scoala gen postliceala. Nu sunt sigur. Mergi la un centru de recrutare sau la o unitate militara si vezi ce zic. Bafta.