| Marcian a întrebat:

Pot urma Academia Militară a Forțelor Terestre dacă port ochelari?

Am vrut să mă înscriu la Academia Militară a Fortelor Terestre în 2012 însă, la spitalul militar din Timișoara, mi s-a spus că nu am voie pentru că port ochelari (sunt miop, dioptrii de -1, 5 la ambii ochi) și că pot să merg doar la Academia Tehnică Militară dacă am sub 4/-4 dioptrii. Inițial, presupunand că acel medic este cel mai informat, mi-am acceptat soarta și am urmat ce-a de-a doua profesie de suflet - economia. Însă, de-a lungul timpului, am aflat unele informații potențial imbucurătoare, și anume, că în multe alte armate N.A.T.O. (inclusiv cea a S.U.A.) și chiar și în Legiunea Straină este permisă intrarea persoanelor cu miopii moderate ca în cazul meu. Mai mult, am aflat de existența unor opinii contrare celor comunicate mie atât în mediul on-line, cât și în viața de zi cu zi, inclusiv de la unele persoane din domeniu.

Dar dacă la facultatea actuală, 2 din 3 ani au fost la parcurși la fară-taxă? Plătesc Academia sau pur și simplu îmi este interzis a participa?

2 răspunsuri:
| xyz12309 a răspuns:

Si eu am dioptrii -0.75 la ambii ochi si sunt la AFT, nu mi-a recomandat nimeni sa port ochelari cand am facut examenul medical pentru admitere, mi-am pus ulterior, daca ai facut o parte din facultate, aici sunt destul de sigur ca te poti inscrie decat la taxa care nu te ajuta cu nimic...

| Marcian explică (pentru xyz12309):

Scuze că-ți cer asta, știu că deja mă întind cam mult, dar ai putea eventual să întrebi pe cineva de la Academie cu privire la situația mea? Mie mi s-a spus la spital că nu am voie cu ochelari și la comisariat că nu pot nici la cu taxă dacă am mai făcut o facultate. Să-nțeleg că ăștia habar n-au cu ce se ocupă? Anul acesta este deja prea târziu, dar chiar consider cariera militară ca potriviindu-se la fix cu ce vreau eu și aș dori să încerc și la anul.
P.S. Ce ai vrut să spui cu faptul că dacă mă înscriu la cu taxă nu mă ajută la nimic?
Mersi.