| Marcian a întrebat:

In pimavara aceasta am vrut sa ma inscriu la Academia Militara a Fortelor Terestre insa la spitalul militar din Timisoara mi s-a spus ca nu am voie pentru ca port ochelari (sunt miop, dioptrii de -1, 5 la ambii ochi) si ca pot sa merg doar la Academia Tehnica Militara daca am sub 4/-4 dioptrii. Initial, presupunand ca acel medic este cel mai informat, mi-am acceptat soarta si am urmat ce-a de-a doua profesie de sufle - economia. Insa, de-a lungul timpului am aflat unele informatii potential imbucuratoare, si anume, ca in multe alte armate N.A.T.O. (inclusiv cea a S.U.A.) si chiar si in Legiunea Straina este permisa intrarea persoanelor cu miopii moderate ca in cazul meu. Mai mult, am aflat de existenta unor opinii contrare celor comunicate mie atat in mediul on-line, cat si in viata de zi cu zi, inclusiv de la unele persoane din domeniu.
Intrebarea principala este clara: pot deveni ofiter in Armata Romana daca port ochelari?
Dar daca la facultatea actuala, 2 din 3 ani au fost la parcursi la fara-taxa? Platesc Academia sau pur si simplu imi este interzis a participa?
Va multumesc anticipat si da, sunt foarte sigur pe decizia de a urma o cariera militara.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand Legiunea Straina
Dupa o luna de instructie si mars devii legionar si continui instructia. Termini perioada de 4 luni si atentie: PRIMII 5 din promotie isi pot alege regimentul. Depinde ce vrei: 3. 500E/luna pentru stat in Africa 2.500 E pentru Guyana.

2REP au in principal teatru de operatii in Africa, 3REI in Guyana deci…cu astea prinzi stagii lungi acolo (adica 2ani). In rest cu orice regiment vei face specializari peste tot in primii 3 ani(stagii scurte-4luni si commando eventual 2-3 sapt).