| MaRIAN9889 a întrebat:

Poti lucra in bioinformatica, doar cu facultatea de informatică/cibernetică/calculatoare/informatică economică? Am citit undeva ca sunt persoane care lucrează doar cu licenta in bioinformatica, dar nu stiu daca exista o specializare aparte pentru asta sau poti lucra daca ai licenta la ceea ce am enumerat mai sus.
La master, într-adevăr este profil de bioinformatica.

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

NU e evident?!?
DEPINDE DE ANGAJATOR
sunt unii care vor sa isi faca treaba, chiar daca pierd vremea dand teste
sunt altii care au un bat infipt pana sus unde soarele nu patrunde, asa ca, ori ai licenta lu' peste, ori nu pierd ei timpul, chiar daca angajeaza pe cineva imbecil!

stiu ca am fost la angajare in IT, si mi-au dat un test KIOR, pe care evident ca nu l-am facut perfect (chiar nu stiu pe de rost exact raspunsul fiecarei comenzi, dar daca ma pui la o tastatura, ajung exact la rezultatul cerut), si nu m-au angajat, in schimb la altii, s-au uitat pe test, doar informativ, si apoi a vorbit cu mine sa vada ce rahat mananc de fapt! insa pentru primii asta e pierdere prea mare de timp angry

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu de unde tot scoateti carierele astea. Te-ai uitat macar daca exista pe langa tine vreo companie care sa faca asa ceva? Daca da, te-ai uitat pe fisa postului sa vezi ce trebui sa afaci mai exact, ce cunostinte trebuie sa ai?

In fiecare zi apare o intrebare cu cate un job din asta SF cu poate 50 de angajati in toata tara. Acum, na cine sunt eu sa va zic ca ar trebui sa fiti ami realisti dar daca nu va setati niste teluri mai usor de atins doar voi aveti de pierdut.

| JicaContra a răspuns (pentru RoCkKiD):

Https://www.google.com/search?q=bioinformatica
https://www.cnic.ro/bioinfo/ce_este_bioinformatica.htm
"Bioinformatica este un domeniu al ştiinţei în care biologia, ştiinţa despre calculatoare şi tehnologia informaţiei se contopesc într-o singură disciplină. Scopul final al acestei ştiinţe este de a permite atât descoperirea unor noi cunoştinţe în biologie, cât şi de a crea o perspectivă globală din care principiile unificatoare ale biologiei să poată fi deosebite."

si aici e facultatea:
https://www.info.uvt.ro/bioinformatica/

google inainte sa raspunzi, ajuta mult sa nu bati campii

| RoCkKiD a răspuns (pentru JicaContra):

Zi-mi si cate joburi de bioinformaticieni ai vazut in Timisoara. happy