| Maree1 a întrebat:

Facultatea de Cibernetica (Informatica economica)- sau facultatea de Mate-informatica profil informatica? Voi ce ati alege si de ce?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar mate info

informatica economica e o strutocamila, nu faci programare cum trebuie

| Maree1 explică (pentru suntserios):

Se castiga bine in domeniul asta? Loc de munca iti gasesti?

| suntserios a răspuns (pentru Maree1):

Daca nici in IT nu se gasesc locuri de munca bine platite nu stiu in ce alt domeniu sunt

| SonicAndrei a răspuns:

Depinde pe ce traseu dorești tu să mergi în viață. La informatică economică vei face mai mult partea de business și mai puțină programare (mai mult TIC, cred). Partea de cibernetică mi pare interesantă dacă o vei face. La facultatea de Mate-Info (profil info) vei face serios programare. Depinde și de facultatea în sine (de universitate), consultă înainte oferta facultății.

Eu am ales UBB informatică și nu-mi pare rău, am învățat multe aici. Îți recomand și ție să urmezi informatica (partea de programare) fiindcă domeniul IT e mare și plin de locuri de muncă foarte bine plătite (poți avea salariu de 3000€/lună în câțiva ani - asta în România unde salariile sunt mici; dar depinde de firmă, de post și, în primul rând, de abilitățile tale).

| Maree1 explică (pentru SonicAndrei):

Eu ma gandesc sa ma duc in Constanta la Universitatea Ovidius.

| Maree1 explică (pentru SonicAndrei):

Programarea o inveti acolo nu? sau trebuie sa stii deja unele lucruri?

| SonicAndrei a răspuns (pentru Maree1):

Nu ştiu care e nivelul Universității Ovidiu, aici te pot ajuta cu informații profesorii tăi.
Dacă ai terminat un liceu cu profil de mate-info, atunci nu o să ai probleme. Dacă nu ştii deloc informatică, atunci îți va fi foarte greu fiindcă la facultate se consideră că ai deja o anumită bază de cunoștințe din liceu. Dacă în liceu înveți algoritmi de bază şi cum să faci programe simpluțe (maxim 100 de linii de cod), la facultate vei ajunge să faci aplicații mult mai apropriate de viața reală (care au mii de linii de cod). Cel puțin aşa a fost în cazul meu.

| Maree1 explică (pentru SonicAndrei):

Tocmai asta e, nu stiu deloc informatica. am fost profil economic si am facut TIC.

| SonicAndrei a răspuns (pentru Maree1):

TIC nu prea are legătură cu informatica fiindcă la TIC înveți să folosești programe (dai clic pe butoane), în timp ce la informatică înveți să creezi programe (scrii cod). Văd că la Universitatea Ovidiu nu se dă examen de admitere, se intră cu media de la BAC, unde se pare că ai nevoie și de nota de la matematică sau informatică (dacă dai/ai dat și bac din mate atunci cred că e ok). Cel mai bine ar fi să ceri informații chiar de la ei de la secretariat și/sau de pe site. Am găsit aici planul de învățământ: http://math.univ-ovidius.ro/......fault.aspx
Selectează Informatică în loc de Matematică, clic pe „Afișează planurile de învățământ" și vei vedea materiile care se fac acolo. Poți selecta și Computer Science în loc de Informatică. Observ că se fac aproximativ aceleași materii la la mine la UBB, ceea ce e bine.
Dacă asta îți dorești, eu te încurajez să mergi la informatică chiar dacă momentan nu știi deloc. Chiar și la UBB, profesorii au început predarea cu lucruri elementare, ca și cum n-ai mai fi programat vreodată. Mă aștept ca profesorii la Univ. Ovidiu să o ia chiar mai lejer, deci nu cred că va fi o problemă uriașă pentru tine; poate doar matematica... Dacă intri la Informatică, îți sugerez ca în vacanță să iei niște ore de info cu un profesor sau coleg care știe ca să-ți faci o anumită bază. Poți căuta și tutoriale pe internet: https://www.youtube.com/watch?v=neb-R6L5hkA

| Maree1 explică (pentru SonicAndrei):

Matematica imi place, chiar daca eu acum fac m2 si acolo voi face m1.Mie imi e frica mai mult de informatica deoarece momentan nu stiu nimic. Se merita sa faci facultatea asta, dupa facultate se gaseste loc de munca, si mai exact dupa ce termini facultatea lucrezi ca IT-ist? Tu ce parere ai de domeniul asta si ce facultate mai ok recomanzi, la profil ma refer.

| SonicAndrei a răspuns (pentru Maree1):

Eu văd facultatea ca pe o „chestie" opțională. Te duci doar dacă vrei să înveți mai multe într-un anumit domeniu (și pentru diplomă). Nu mă consider superior față de un student de la filosofie, chiar dacă nivelul de dificultate de la informatică e mult mai mare. Îți recomand să faci în viață ceea ce-ți face și nu să-ți iei un job doar pentru bani.
Firmelor de IT nu le prea pasă dacă ai sau nu facultate atât timp cât ești bun. Totuși, având facultatea terminată, firma nu va plăti 16% din salariul tău la stat (asta e toată diferența, vei fi plătit puțin mai bine cu diploma de facultate). În orașe precum Cluj sau București se găsesc nenumărate locuri de muncă, e plin de firme de IT. Presupun că nici situația din Constanța nu e diferită. Dacă ești deștept, cu siguranță vei găsi loc de muncă.

PS: La facultățile de informatică din Cluj (cel puțin), din anul 2, toată lumea trebuie să meargă la un internship. Adică: vor veni firmele cu oferte la tine și te vor plăti timp de vreo 4 săptămâni ca să înveți și lucrezi la ei (ca asistent programator de exemplu). Dacă te descurci bine, ai șanse mari să rămâi acolo sau să revii după anul 3.