| mois a întrebat:

Poti profesa in domeniul sanitar ca asistent medical sau infirmier daca suferi de o boala psihica si urmezi o scoala de asistenti?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca faci tratamentul recomandat pentru a tine boala sub control, poti sa functionezi absolut normal si, bineinteles, sa profesezi. Se cunosc multe cazuri ---vezi relatarea unei avocate cu schizofrenie : http://www.ted.com/talks/lang/ro/elyn_saks_seeing_mental_illness.html

| ElenaSA a răspuns:

Depinde de ce boala psihica vorbesti si de gravitatea ei.

| mois explică (pentru ElenaSA):

Schizofrenie paranoida nivel de inceput

| ElenaSA a răspuns:

Uite o explicatie: Medicul psihiatru Florin Tudose ne-a explicat ca un medic bolnav de schizofrenie sau paranoia isi poate practica meseria, insa in anumite conditii, in functie de gravitatea bolii, de felul in care aceasta evolueaza si de specializarea pe care o are medicul bolnav:

| Peaches a răspuns:

Da, daca urmezi tratamentul prescris si controlezi boala ca sa nu avanseze.

| ShdDidutz a răspuns:

Pai poti profesa numai sa nu se agraveze boala.