| micasirenadac a întrebat:

Presupun ca majoritatea stiti serialul Grey`s anatomy si as vrea sa va intreb daca a fi stagiar in Romania seamana cu cel din serial, adica sa ai acel grup de cateva persoane?(aici ma refer in chirurgie generala). Unii mi-au spus ca in timpul faculatii nu ai deloc timp pentru tine sau iesiri cu prietenii, ci doar invatat invatat si invatat este adevarat? Stiu ca in unele tari exista un fel de consilier care spune despre viitoarea ta meserie si riscurile acestea, exista si aici asa ceva? ..Eu am frica de ace si sange, in special sangele si durerea altora (nu stiu parca ma simt oarecum urat pentru asta, mai ales daca stau in fata mea) si sunt si slaba de inima, insa medicina ii o meserie frumoasa si visez la asta de cand eram mica.As vrea sa-mi spuneti cate asemanari sunt intre serial si viata reala (in Romania) pentru ca aici nu-i chiar cum arata in alte tari si am auzit ca facultatile de medicina sunt cele mai bune pentru ca vin strainii la noi, chiar ii adevarat lucrul asta? M-ar ajuta cateva sfaturi din partea celora care sunt la medicina de exemplu chiar se studiaza pe cadravre? Ai ce-i cu acel juramant de care tot aud? Am cautat pe net dar nu prea am gasit mare lucru.M-ar ajuta mult daca mi-ati spune despre examenele de admitere la facultate.
Cele mai multe informatii ca sa ma si lamureasca primeste funda=*)
ps..scz de roman, doar sunt curioasa(fara hate, mss)

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te lua după seriale.
La anatomie în anul 1 la medicină generală ai câteva ore de disecție de cadavre. Dar un cadavru la disecție nu este un mort, ci un preparat anatomic pus în formol, nu seamănă. Vei avea de asemenea și un curs de chirugie.
Vei învăța să faci și injecții, dar nu toți medicii fac injecții.
Jurământul hipocratic este un angajament solemn.
Facultatea de medicină este mai solicitantă ca altele, presupune mai multe sacrificii, dar studenții la medicină sunt tineri normali care trăiesc și se distrează și ei.
Nu te lua după seriale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Sunt mult de discutat pe tema asta, dar in mare, cateva lucruri, ca sa-ti faci o idee.
In Ro esti rezident, nu stagiar si vei avea colegi in acelasi an cu tine sau ani mai mari/mici.
Este foarte mult de invatat in timpul anului si in sesiune, dar sunt putini care stau numai cu cartea in brate si nu mai au timp de nimic, depinde de tine cum iti organizezi timpul.
Mi se pare absurd sa stai acum sa faci comparatie intre film si viata de student la medicina, pentru ca in film sunt deja medici cu experienta, pe cand pe tine te intereseaza viata de student. Nu mai stiu exact daca Ro a ramas singura tara sau printre putinele tari care inca mai au ocazia de a face practica pe cadavre, lucru care este foarte fain, pentru ca nu se compara anatomia invatata pe un manechin vs cadavru.
Apuca-te de invatat pentru admitere pentru ca nu se intra usor. Daca iti doresti sa faci medicina, do it, Vei trece cu timpul peste teama de ace/sange/durere.
Intra pe site-urilor umf-urilor si vezi ce bibliografie ai pentru admitere.