| JusTPauL a întrebat:

Prietena mea ar vrea sa se angajeze ca asistenta medicala în Franța.
Termina anul acesta.
Momentan nu știe franceza, dar știe foarte bine engleza.
Se găsesc locuri de munca în acest domeniu, pentru romani?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Francezii nu prea stiu engleza, dimpotriva.
Mai bine s-ar angaja in GB.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu stie franceza nu o angajeaza nimeni. In Romania sunt postliceale de asistenti medicali cu obligativitatea de a urma si cursuri pentru limba acelei tari. Daca le trece pe ambele, i se asigura si loc de munca. Am doi cumnati, sot si sotie, care au facut asta si acum lucreaza in Belgia de 4 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se găsesc pentru toți, nu numai pentru români, dar dacă nu știe franceza, nu o angajează.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru sadrian46):

Te inseli, o poate angaja daca stie engleza si in timp invata si franceza.

| sadrian46 a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Mă bucur pentru ea în cazul acesta. eu cunosc un caz concret real invers la care m-am referit când am răspuns.

| Paul_Ciobanu_1996 a răspuns (pentru DeathIncarnate):

De ce ar astepta-o pe ea sa invete daca sunt altii care deja stiu franceza si au si calificarea in domeniu?

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Paul_Ciobanu_1996):

Depinde de locul in care munceste, nu zic ca n-ai dreptate dar iti spun dintr-o oarecare experienta.

| darrio2007 a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Nu, serios! Si cand ai un pacient care nu stie engleza ta, ce faci? Ii faci clisma in loc de perfuzie? Nu vorbi fara sa ai habar.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca vrea sa faca meseria "de jos", adica avut grija de batrani si curatat dupa ei, e posibil sa isi gaseasca oriunde, insa eu nu m-as duce in Franta daca stiu engleza, m-as duce in UK, mai ales ca am inteles ca si salariile sunt mai bune acolo

sau, sa invete franceza, duolingo e destul de bun, iar pentru un vorbitor de romana nu e foarte greu sa invete franceza

| Paul_Ciobanu_1996 a răspuns:

Aceasta e o meserie in care comunicarea cu pacientul e cruciala.
E vorba se viata si sanatate.
Daca nu stie franceza, nu are ce cauta in Franta.In meseria asta chiar trebuie sa stii limba.Plus ca francezii nu tolereaza engleza si alte limbi la ei in tara.(sunt nationalisti). Lucrez acolo si stiu.
Dar se gasesc si in UK sau Olanda cu engleza.