| GokuUltraInstinct a întrebat:

Sa mă duc la profesionala sau la liceu, nu îmi place să învăț, am note mici la mate, nu îmi place matematica și la română am note de 7 și 8, in examen la mate o sa iau 6 sau 5 și la română o sa iau 8 și ceva...și nu sunt sigur daca sa mă duc la liceu sau profesionala, daca mă duc la liceu mă duc pe științe sociale și dacă mă duc la profesionala mă duc pe electromecanică, media me generală din clasele 5-8 este de 8, 67 și cea de la examenele naționale o sa fie 6 și ceva.

3 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Daca nu te duce capul prea mult si ii e lene sa gandeasca, atunci mergi la profesionala, precum multi altii. Si acolo trebuie sa mearga cineva. Fiecare dupa resurse

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca nu iti place sa inveti, du-te la profesionala. Probabil nici facultate nu vrei sa faci. Macar asa iesi deja calificat cu o meserie.

| Notmyaccount a răspuns:

Stii cum sta treaba? In mare e foarte simplu. Nu te lua dupa unul si altul care zic ca e jenant sa merginla profesionala, pentru ca nu e. Deasta au fost concepute aceste scoli, ca sa ofere o sansa si celo, carora nu le place scoala. Ai facut 8 ani de scoala, ai vazut ca nu i de tine, acum ai sansa de a alege. Vrei sa mergi la liceu? De ce? Sa iti mai mananci inca 4 ani, facand ceva ce nu iti place? Fiind dependent de banii parintilor? Du te la profesionala. Vei primi bursa lunara ai dupa ce termini vei avea locul de munca asigurat. Gandeste te ca vei fi independent. Multa bafta si sper sa alegi ce i mai potrivit pentru tine.