| Alexandra_4020 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a si nu stiu inca la ce profil sa dau.Sa va arat optiunile.
Deci la Liceul care vreau sa dau sunt 4 profile mari si latelaughing<
1)Mate-info. Dupa parerea mea la acest profil se duc elevii buni la mate(eu nu sunt), si am auzit ca multi care avea in clasele 5-8 medii de 10, acum au si 5 si 6, iar la informatica se iau chiar si note de trei. Iar liceul este cel mai bun din oras.
2)Filologie.Am auzit ca aici nu trebuie sa iti place numai o limba(de ex la mine:engleza la care nu ma descurc foarte bine, trebuie sa stii macar 2 limbi, plus sa fii dispus sa mai inveti inca una si sa fii bun al romana(sa comentezi texte etc, la care nu sunt buna deloc!sad) si sincer nici nu mi-ar placea pentru ca nu stiu ce facultate si meserie poti sa iti alegi dupa ce termini acest profil, exentual profesor, jurnalist etc.Si nu vreau!
Deci aceste 2 profile sau dus din prima.
3)Stiinte ale naturii.Deocamdata sunt aproape sigura ca aici voi da, numai ca trebuie sa vad si rezultatele la examenele nationala pentru ca am inteles ca se inra cu 8 si ceva, 9.Aici nu sunt prea buna la chimie dar nici nu pot zice ca nu stiu, stiu.Biologia am sa o invat, este usoara. Apoi am ore de mate pe saptamana(mie mi-ar placea mate daca as fi buna, nu imi displace doar ca nu sunt buna), si fizica, la care sunt varzaaaa! Si am mai auzit ca profii de la liceu (cei 2) pun note foarte mici. Daca dau si intru la acest profil este un mate avataj pentru mine pentru ca pot sa cad sa am ca diriginta mama la o prietena de-a mea foarte buna, profesoara de chimie.SI mi-as dori mult.Numai ca mi-e frica de chimie, fizica si mate.Deci asta este profulul cre mi-l doresc dar totusi...
si
4)Stiinte sociale, unde cam se duc toti prostii ca se intra cu 7.
deci, voi ce ma sfatuiti unde sa dau? Ce sa fac?
Dau funda! Multuuu...happy
Si astept cat mai multe pareri:*

Răspuns Câştigător
| RoxAnana a răspuns:

E interesant mate-info dar si stiinte. fizica, chimia si matematica se invata stai lin ca nu te duci prima data si iti taie capu. vede ca esti de la alta scoala, va cun gradul de dificultate la fiecare si apoi usor usor o sa inveti. asa am zis si eu la inceput ca mi-e frica de alea de alea dar daca inveti o sa iti placa bafta:*

5 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Eu zic sa dai la stiinte ale naturii!
acolo dau si eu happy

pa-pa

| eujiatat a răspuns:

La stiintele naturii se fac cam 3 ore de math pe saptamana... dar se face biologie si chimie intensiva... iar daca nu stii chimie nu are rost sa dai ca pe chimie se bazeaza profilul

iti pun ca e fain la filologie.adica nah romana e usoara si o limba inveti adica nah daca ai un prof bun care are rabdare si explica bine ii boon...

| eujiatat a răspuns:

Dar vezi ce materii iti plac cel mai bun si te pricepi foarte bine. dupa asta te orientezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vrut sa dau prima data la stiinte ale naturii... da ii multumesc lui Dumnezeu ca am gandit si nu am dat acolo rolling eyes
Am dat la economica happy e foarte bine...mai ales ca din a 11 a scap de fizica, chimie si biologiebig grin
Acum au ajuns sa nu imi mai placa chimia si fizicabig grin
Iar la stiinte sociale poate la tine e asa da la mine in oras big grin s-a intrat cu note mari cu 9, 9 si ceva
Unde invat eu am decat economica,mate-info, stiinte ale naturii si tehnicahappy
Singurul din oras care are economica happy
Mai bine filo, stiinte sociale sau mate-info decat stiinte ale naturii
Sa nu ajungi ca alti care din semestru 2 vor sa se transfere la alte profilelaughing

| Aadelin a răspuns:

Eu iti sugerez sa mergi la mate-info ca acolo merg si eu si merita munca. Insa daca nute pricepi cauta profilu la care te pricepi cel mai bine. SUCCES!