| DumitrescuAlex a întrebat:

Sa renunt la Facultate de Geografie pe Meteorologie (îmi doream din clasa a 7-a) sau să mă duc la munca?

11 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Oare de câte ori o să mai repeți întrebarea asta? Și până la urmă ce răspunsuri te-ar satisface?

Ba spui că vrei să dai la geografie pentru că ești pasionat de domeniu, ba te întrebi dacă facultatea "ajută la ceva în viață".

Vrei să decidem noi pentru tine? Este viața ta, nu a noastră. Dacă vrei să faci facultate, fă facultate. Dacă nu vrei, nu face.

Pe TPU ți s-au explicat deja pe larg variantele pe care le ai la dispoziție și avantajele oferite de studiile superioare. Mai mult de atât ce vrei?

| DumitrescuAlex explică (pentru johnnny123):

Multi îmi zic ba sa mă duc la facultate, ba multi îmi zic că nu e de viitor și mă obligă să merg la medicina sau la politehnica, ba multi îmi spun să mă duc la munca și tot nu am luat decizia finală!

| Hyperion7 a răspuns:

Pai de ce sa renunți? In ce an ești?

| DumitrescuAlex explică (pentru Hyperion7):

Sunt in clasa a 12-a

| Hyperion7 a răspuns (pentru DumitrescuAlex):

Daca e visul tău, tine de el!
De muncit vei munci și după facultate!

| mODIN a răspuns:

De ce nu ambele? Ii inteleg pe astia de la medicina ca nu au cum sa si lucreze si sa faca si facultate, dar restul?

| StoicAnalysis a răspuns:

Aici trebuie sa alegi tu.

Eu am ales sa ma duc la munca dupa ce am terminat liceul si am inceput facultatea abia la 24 de ani cand am dat de un loc de munca unde am putut eu sa avansez. Aici avand noroc pur. Eu deja am terminat un curs si o postliceala pana acum pe domenii diferite incercand sa-mi gasesc "calea". In momentul cand m-au avansat intr-un domeniu anume, am avut norocul sa ma pot intelege cu angajatorul. Ca apoi sa fac facultatea in timpul programului de lucru, urmand sa recuperez orele pierdute atunci cand pot.

In cazul tau nu stiu daca vei da de aceeasi soarta sau de una asemanatoare. Eu am mers la risc. De aia zic ca trebuie doar tu sa alegi.

| LisaJulie a răspuns:

Dacă îți place și vrei sa faci facultatea asta mergi înainte! Oricum durează 3 ani! Încearcă sa îți cauți ceva de munca pe vara

| MistarGoGu a răspuns:

Daca ai BAC -ul si stai bine la mate sau fizica poti încerca curs de controlor trafic aerian la ROMATSA! AIa cu meteorologie iti este de ajutor!
La Romatsa este cam cu spagareala si pile dar poate găsesti o " portița " de intrare! Salarii babane, program un pic cam haotic dar merita efortul!

| Cipi1212 a răspuns:

Nu renunța la facultatea de Geografie. Mai ales dacă te descurci acolo.

| elennaionela14 a răspuns:

Nu renunta la facultate.