| cristipetra a întrebat:

Sal este vorba de o intrebare de logica care imi puteti raspunde?

Jumatate din drum este parcus cu 16 km/h inca jumatate cu 8 km/h iar restul cu 4

Aflati vitezi medie?

8 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Asta este de fizica, nu de logica

| NoChanceForUs a răspuns:

Hm.din ce-mi amintesc...Vm(viteza medie) = x/t (dar cu delta in fata eu nu am simbolu la tastatura)
Vm= d/t = d/t1+t2
d/2(ca e jumate de drum) = v1 x t1 => t1 = d/2 x 1/v1 = d/2 x v1 asta pentru prima jumate.
Apoi a doua - d/2=v2 x t2
t2=d/2 x v2
Vm=d/(acum tot ce urmeaza e sub linia de fractie)d/2 x v2 + d/2 x v1
= d/d(1/2 x v1 + 1/2 x v2)
Vm=1/2 x v1 + 1/2 x v2 = 1/(iar tot ce urmeaza sub linia de fractie) 1/1/2 x v1 + 1/2 x v2
Vm= 1/(ce urmeaza sub linia de fractie) v1/2 x v1 + V2/2 x v2 = 1 x 2x v1 x 2 x v2/v1 + v2 Si acum inlocuiesti, e usor.Cu placere. (unde am pus "x" este semnul de inmultit)

| NoChanceForUs a răspuns:

SI in plus tu ai intalnit traseu cu 3 jumatati? Jumate inseamna 1/2 deci nu stiu cum pot exista 1/3.

| Fiuryan a răspuns:

Prima jumatate 16km\h, a2-a jumatate 8km\h... care rest?
media este 12 km\h

| VariantaVerde a răspuns:

7,33 km/h banuiesc da nu te-ai exprimat corect deoarece a 2a jum din care parte a drumului e parcursa?

| dordel_2176 a răspuns:

Io zic 11

| anna_6885 a răspuns:

9.(3) km/h

| sburlea a răspuns:

Viteza medie e de 12km/h. Funda?