| cristipetra a întrebat:

Sal este vorba de o intrebare de logica care imi puteti raspunde?

Jumatate din drum este parcus cu 16 km/h inca jumatate din ce a ramas cu 8 km/h iar jumatatea cealalta ramasa cu 4 km/h!

Aflati vitezi medie?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Vm=S / timpul total
timpul total=(S/2):16 + (S/4):8 + (S/4):4 = S/8 ore
rezulta Vm=8km/h

Sa-ti dau una asemanatoare:
. Un motociclist parcurge jumatate din distanta dintre doua orase cu viteza de 40 km/h, iar cealalta jumatate din distanta
cu viteza de 60 km/h.
Cu ce viteza medie a parcurs distanta dintre orase?
a) 48 km/h b) 50 km/h c) 52 km/h

4 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

@Raul9004,poate ca ai dreptate,dar toate trebuie sa aiba un inceput, o logica si o rigoare. Dupa cum vezi, majoritatea rezolvarilor sufera la aceste capitole; daca si la scoala totul decurge asa superficial cum ai vrea sa inceapa un copil sa gindeasca?

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Foarte inteligent, George, dar trebuia doar să îi dai formula şi să îi laşi a doua problemă, să se gândească şi el puţin mai mult.

| yyyyy a răspuns:

7 este viteza medie. funda?

| eli1eli a răspuns:

8 km/h