| aragon90 a întrebat:

Sal TPU am si eu o intrebare pntru a deveni jandarm sau mascat trebuie sa fac facultate ca sa ma bregatesc dau funda la primul care raspunde

Răspuns Câştigător
| axeldavid a răspuns:

E de ajuns sa ai bacu. dar trebuie sa gasesti locuri libere.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru axeldavid):

Crezi ce spui?

| axeldavid a răspuns (pentru 1Mihai1):

DE ce sa nu cred?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru axeldavid):

Dupa BAC, trebuie sa dai un examen la scoala respectiva, nu raspunde daca nu stii.

| axeldavid a răspuns (pentru 1Mihai1):

Esti prost ca noaptea.eu tocmai asta am explicat omului ca trebuie sa ai luat bacu pentru a intra la scoala respectiva.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru axeldavid):

Vad ca tu nu intelegi ce spui :"E de ajuns sa ai bacu. dar trebuie sa gasesti locuri libere."

| axeldavid a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ba ma lasi! Vezi-ti de treaba ta si nu mai comenta atata.Parerea ta nu ma intereseaza!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru axeldavid):

Pai pe tine nu te intereseaza, da' pe altii da, asa ca nu dezinforma oamenii!

| axeldavid a răspuns (pentru 1Mihai1):

Nu te supara ca iti spun dar esti tare greu de cap.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru axeldavid):

Hai sa continuam, daca tu vrei. Tu intelegi cuvantul "e de ajuns"? E de ajuns sa ai bacu. dar trebuie sa gasesti locuri libere.

| axeldavid a răspuns (pentru 1Mihai1):

Te rog foarte frumos vezi_ti de treaba ta si lasa-ma in pace, chiar nu vreau sa intru intr-o polemica cu tine si sa stam sa analizam fiecare cuvant in parte si sa ne certam pana unul dintre noi este suspendat.
Daca asta te face sa te simti mai bine si sa ma lasi in pace iti spun ca ai dreptate si gata.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru axeldavid):

Nici eu nu vreau sa ma cert cu tine, nu ma face sa ma simt bine, dar gandeste-te mai bine...

| axeldavid a răspuns (pentru 1Mihai1):

Am ales sa te ignor.bafta!

16 răspunsuri:
| NOC a răspuns:

Era mai simplu si rapid daca te uitai pe site-urile oficiale.

In mare, jandarm poti deveni daca urmezi o scoala de jandarmi: Academia de Politie, Subofiteri Dragasani sau Falticeni. Mai exista si alte scoli sau academii care pregatesc personal pentru Jandarmerie, insa cele trei de mai sus sunt pe ordine publica, ceea ce vrei tu. Restul pregatesc ingineri / maistri militari /ofiteri intendenta / etc.

Mai poti ajunge jandarm si daca mergi la concurs pe un post de specialist de genul informatician, economist etc, daca se scot locuri (mai greu acum cu sursa externa). Alte locuri nu am mai vazut sa se fi scos de cativa ani, asa ca slabe sanse sa intri in sistem fara a face o scoala sau sa mergi ca specialist din sursa externa.

| 1Mihai1 a răspuns:

Daca vrei sa te faci jandarm, poti sa mergi la Academia de Politie-Bucuresti, Scoala de Jandarmi-Falticeni, Scoala de Jandarmi-Dragasani, daca vrei sa aflii detalii despre ele, trimite-mi un mesaj. Numai bine!

| RilaIepur a răspuns:

Pentru jandarm exista scoala pentru asa ceva.

| Elisav_Vasile_1988 a răspuns:

Cel putin liceul terminat cu bacul luat! se face o scoala speciala pentru cunoasterea anumitor norme, te poti interesa oriunde dar mai exact la politie, are obligatia sa-ti raspunda asa cum tu ai dreptul la informare!