| CMGeorge98 a întrebat:

Salit TPU! Cum poti sa devii un cercetator, de ce studii ai nevoie pentru a reusi?

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Depinde in ce domeniu vrei sa cercetezi. Medicina, spatiul cosmic, originea omului, clima Pamantului, viata, si mai sunt muuuuuulte altele. Stiinta are foarte multe ramuri.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face o facultate de medicina sau farmacie, putand sa alegi a fii biolog sau farmacist. In ambele ai sansa sa-ti gasesti joburi in cercetare.
Ori alte profile si industrii, depinzand de ce preferinte ai tu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți și fără studii superioare. Sunt mii din toată lumea care studiază stelele și cometele cu mijloace proprii sau având acces la date de la observatoarele astronomice. Fac aceasta ca hobby, și unii au rezultate notabile. Dar ca să devii cercetător ca profesie plătită într-o instituție de cercetare. nu poți fără studii. Cercetarea începe de la limita cunoașterii actuale. Ca să știi ce se știe, ca să știi cum să utlizezi teoriile și aparatura ca să descoperi ceva nou, ai nevoie de studii superioare.

| Eireann a răspuns:

In unele domenii e suficient facultatea si sa profesezi in domeniu dar un master sau un doctorat prinde foarte bine. De obicei coordinatorul de proiect isi alege oamenii cu care sa lucreze, se scrie proiectul si se cere finantare. La proiect la care vreau sa lucrez sunt in echipa 4 medici, 2 biochimisti, 2 farmacisti si 2 laborante.

| UserRo10 a răspuns:

Liceu, facultate, masterat si doctorat si poti alege sa devii cercetator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Cercetător în ce domeniu?

| MariaEElena0505 a răspuns:

Depinde in ce doresti sa devii cercetător. In fizica, chimie, medicina, psihologie, sociologie, matematica…in o gramada se poate sa devii cercetător. Acum depinde in ce domeniu doresti tu. ‘)