| 西蒙娜 a întrebat:

Întreb deoarece am terminat liceul și mă tentează orice e legat de fenomenele paranormale. De ce studii am nevoie pentru a deveni cercetător de fenomene paranormale?(fantome, extratereștri, etc). Ce ar trebui să urmez pentru a deveni un cercetător?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sigur ai terminat liceul?
Scuza-ma ca te intreb dar, in cazul asta, la 18-19 ani, cati se presupune ca ai, ar trebui sa stii ca, macar fantome, nu exista. Deci, mai raman doar extraterestrii de studiat, dar nici pe astia nu prea i-a vazut nimeni.
Un sfat prietenesc: inainte de a te decide ce faci mai departe, discuta si cu un psiholog.

| 西蒙娜 explică (pentru ardnaxur1961):

Fantomele sunt spiritele oamenilor morți. Înainte să scrii ceva, gândește-te.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru 西蒙娜):

Pe bune?
Tu ai o problema: nu prea faci diferenta intre real si imaginar.

| 西蒙娜 explică (pentru ardnaxur1961):

Nu-ți bate capul.

| 1Q a răspuns:

Nu sunt sigur, dar cred ca pshilogia, dar oricum daca ar fi o ramura speciala pe acest profil, nu o sa o gasesti in Romania, trebuie sa te duci in afara.

| 西蒙娜 explică (pentru 1Q):

Facultatea de parapsihologie e bună pentru acest lucru? Am tot căutat o astfel de facultate, dar nu dau de niciuna în București.

| 1Q a răspuns (pentru 西蒙娜):

In Bucuresti si in Romania nu o sa gasesti o asmenea facultate, incearca in Londra sau in alte tari acolo trebuie sa fie.

| OliverHeldens a răspuns:

Aici naxur are dreptate.
O luam logic.

Fantomele sunt spiritele oamenilor morti. Fantomele sunt in alta dimensiune.
Oamenii nu au capacitatea de a vedea spirite decat daca sunt materializate (au corp, le poti simti etc) si nici capacitatea tehnologica sa acceseze cealalta dimensiune.

So...acele lucruri pe care le crezi ca sunt fantome sunt doar iluzii ale creierului aflat intr-o stare de frica, confuzie sau panica.