| Skypee a întrebat:

Sall, dati-mi situri unde pot gasi locuri de munca in Germaina sau Austria, domeniu in hotleiere(spalator de vase, ajutor de bucatar), daca se poate situl oficial al hotelului respectiv sau pensiuni.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

În Germania nu aşa funcţionează treaba. Hotelul contractează o firmă care se ocupă cu aşa ceva. Hotelul numai verifică şi ţine legătura cu respectiva firmă printr-un delegat din partea acestuia.

| Skypee explică (pentru Arthur):

Daca imi poti da siturile unor firme care se ocupa cu asa ceva( Austria, Germania).

| Arthur a răspuns (pentru Skypee):

De obicei se face prin recomandare. Sunt firme mici care nu au nevoie de reclamă pentru faptul că au de obicei exces de personal. Sunt firme care contractează subfirme care le fac treaba iar acest lucru iarăşi complică lucrurile.
Ai nevoie de cineva care lucrează în domeniu. Eu personal nu mă implic din două motive : unul - pentru a te recomanda trebuie să garantez pentru tine > şi doi - această problemă poate fi interpretată ca trafic de persoane sau forţă de muncă. Pentru acest lucru ai nevoie să fi autorizat.