| marian000 a întrebat:

as vrea sa ma fac reporter ce facultate\liceu trebuie sa urmez sau ce trebuie sa fac pentru a ajunge reporter?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De regula, facultatea de Jurnalism. Dar, nu neaparat. Poti termina si filologia, si ingineria, si naiba mai stie ce, daca ai relatii si pile nu-ti trebuie neaparat jurnalistica. Trebuie sa ai "papagal"bun, sa stii sa razbesti, sa suporti stresul. In orasul meu sunt reporteri destui, pile să ai la ziarul respectiv, ori al televiziunea dorita. Fara relatii poti fi cat de bun, esti... pe tușă. Si apoi, incepi sa injuri si sa te intrebi "unde e dreptatea?" Iti spun eu: la cei cu bani.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Profil filologic, facultatea de litere specializarea jurnalism si comunicare.

| mixxjim a răspuns:

Mai ai si varianta sa mergi la academia media imediat dupa liceu, la specilizarea reporter, dureaza cursul 3 luni dar e cu taxa. poate ar fi de mai mult ajutor sa fi facut un liceu de filologie, desi nu e obligatoriu, important e sa stii sa scrii si sa te exprimi corect romaneste si usurinta in exprimare (astea se formeaza si daca citesti multa literatura buna). niste informatii despre academia media care tine de antena1, antena3 etc ai aici http://www.intactmediaacademy.ro/inscrieri/mecanismul-de-inscriere/
succes!

| whiteOdrink a răspuns:

Jurnalism! Dar sfatul meu, intereseaza-te inainte sa optezi pentru aceasta meserie! Crede-ma, la cate am auzit despre jurnalism, nu-mi mai trebuie, ca asta era si optiunea mea! happy Succes