| BuGsstormbunny a întrebat:

Salut! A terminat cineva Facultatea de instalatii / e student acum? Ce parere aveti despre facultate, oportunitati, etc?

2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Eu nu pot sa inteleg cum de ajung unii oameni sa termine o facultate si tot sa nu stie ce au de facut in viata si fara sa fi muncit nici o ora ca angajat in viata lor!?

La vârsta asta trebuia sa ai cel putin 6 ani de muncă pe cartea de munca sa fi spionat o grămadă de firme din domeniul tau

Poate ca de multe ori sa fi mers sa te fi angajat doar asa in spionaj tehnic si comercial ca sa iti poti face tu o idee despre viață despre afaceri

Sa stii cum stau trebuirile in domeniul tau.

Dar oricum fa lucrul asta mergi si angajează te 2 luni la o firma de construcții
Angajează-te o luna la alta firma si tot asa
Iei salariu iti dai demisia si spui motivul ca tu ai crezut decapat ca brutul este net asa ca tu esti dezamăgit de cati bani ai primit si ca te doare inima rau ca nu si fost atent si din cauza de durere de inima numai poti muncinca de fapt tu te așteptai sa primesti in mana dublul banilor.

MERGI ASA DIN FIRMA IN FIRMA SI ESRI ATENT CUM NEGOCIAZĂ
de unde cumpără materialele
Cum face sa nu dea toate dările.
Cum face să găsească clienți
Cum calculează prețurile
Cui vinde
Care sunt furnizorii
Și notezi pe agenda pe caiet
Dai si tu o bere rece la furnizori le ceri o carte de vizita poate iti trebuie
Scrii pe spatele cărții de vizita ce materiale aduce si preturi.
Tot strangi informații timp de 2 ani.
Vezi cum se bagă in seamă cu primarii ca sa proiecteze sau sa construiascș câte o grădiniță...
Ceri si tu i carte de vizita de la cei ce se ocupa cu achiziții pe la o unitate militara pe unde prestează servicii firma la care lucrezi.
Faci lista cu primarii unde te duci la garanție sau te bagi si tu ca angajat in seamă cu toti boșii șefii de spitale
.

Si cand ai facut firma ta stii toate lucrurile pe care trebuie sa le știi

| RxTx a răspuns:

Acum despre oportunități
DACA FACI INCA UN CURS
LA ASOCIAȚIA ROMÂNĂ PT TEHNICĂ DE SECURITATE

TU VEI AVEA VOIE SA PROIECTEZI SISTEME DE SECURITATE

alarme

Sisteme de stingere a incendiilor

Sisteme de.defumare

Si or.sa te vrea foarte multe firme.
Ca si inginer proiectant sisteme de securitate

Cursul costa aproximativ 900 lei

https://arts.org.ro/cursuri/curs-inginer-sisteme-securitate.html

https://arts.org.ro/......endiu.html

https://arts.org.ro/......umare.html