| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si 1, 55m. Vreau sa devin lunetist, dar unde sa dau, la ce liceu/facultate? care este inaltimea necesara? Ma puteti auta? Multumesc!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să faci o școală militară.
Pa, pa.

| ombladon a răspuns:

Hahaha

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuze ca-ti stric sperantele, dar la lunetisti trebuie sa ai 1, 53 asta e... daca e mai tai din talpi. Frate tu te auzi? Si unde o sa crezi ca te angajezi? La prins ce ciori pe acoperisul blocului?

Răspuns utilizator avertizat
| CrazyM4x a răspuns:

Salut. Nu ii lua pe astia in seama ca majoritatea sunt doar ca sa se afle in treaba. Invata bine in scoala generala, scoate o medie de admitere la liceu peste 9.00 si candideaza la un liceu militar ( numai 3 in Romania : Breaza, Alba-Iulia, Campulung Moldovenesc). Probele de admitere sunt usoare, dar iti trebuie medie mare. Daca esti admis, dupa aceea e usor, mergi mai departe pe academia fortelor terestre/ infanterie usoara/lunetism si gata. Totusi, nu toti reusesc sa ajunga, trebuie sa indeplinesti niste calitati fizice. Cel mai important e sa ai conditie fizica. Lasa prostiile alea cum zic unii :" Fa sala 3 luni" etc. Trebuie pur si simplu sa alergi, si sa poti sa iti ridici greutatea corpului deasupra capului. De asemenea, e de preferat sa ajungi pe la 1, 75 inaltime, dar esti mic. Ai timp destul pentru asta. FUNDA?

| Gradinaru_Catalin_1998 a răspuns:

Pai in primul rand daca vrei sa ajungi lunetist iti trebuie 1)conditie fizica buna...Fa sala cam 3 luni
2) urmeaza o scoala militare cum ar fi scoala militara din Bururesti, sau din sibiu acolo iti poti alege tu la ce profil vr sa intri cum ar fi: sofer; lunetist; functi si grade militare; sau daca vrei pregatire pentru armata... Sper ca te-am ajutat Funda? big grin

| alexyk96 a răspuns:

Du-te si da la scoala militara pe la campu lung sau pe unde mai este.cand devii lunetist sa nu ma impusti in cap..succes.