| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa ma angajez (nu doresc sa va spun motivele) evident dupa ce termin scoala.
Sunt in clasa a 10a si as vrea sa o termin si sa ma angajez, va rog nu vreau comentarii de genul "de ce sa te lasi de scoala" sau "ce vei face daca te vei lasa de scoala".
Am motive intemeiate despre care nu vreau sa discut pentru ca imi fac rau.
Vreau strict un raspuns concret la intrebarea: UNDE MA POT ANGAJA? (16 ani)
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Profi am vazut ca angajeaza pustani, pustoaice d-astea. Daca ai unul prin oras, incearca sa vorbesti acolo.
Poti incerca si la alte magazine d-astea mai micute. Cred ca e program de 4 ore totusi sau nu stiu, poate poti sa ceri si de 8.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Mulțumesc!
Dar nu sunt o "puștoaică d-asta" ca idee...

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream strict la varsta, nu la altceva.

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani te poti angaja la muncitor necalificat la gradini, sere de zarzavat si legume, ca lucrator in camp si "cu ziua" pe ici pe colo.
Nici o companie nu va angaja un copil de 16 ani, cu limita de ore si asigurarea marita special pentru tine. Nimeni nu-si doreste controale de la asigurare si camra de munca pentru tine, de aceea nu vei gasi nimic la varsta asta, decat zilier.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Voi alege să te contrazic pentru că o prietenă de aceeași vârstă cu mine este angajată cu contract de muncă de luni bune.
Te rog dacă nu ești sigură de răspunsurile pe care le dai mai bine intersează-te și apoi răspunde pentru că mă încurci!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru 1 singura persoana angajata probabil pe cunostinte sau spagi, nu poti generaliza.
Eu una, am refuzat intotdeauna sa angajez copii la munca, tocmai din cauzele mentionate mai sus.
Restul poti sa interpretezi cum vrei si s vii aici sa-mi spui, cat de repede ti-ai gasit loc de munca.
Daca erai asa de sigura ca se gasesc locuri de munca pentru voi, minorii, de ce ai mai venit sa intrebi aici, du-te la prietena ta si angajeaza-te acolo, cu ea, ca acolo se angajeaza!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pur și simplu am cerut păreri că doar nu mă avânt cu totul în ceea ce îmi răspundeți voi am cerut păreri după care pot sau nu să mă orientez în caz că nu știi pentru ce este acest sitewinking

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca ai cerut pareri, de ce ai sarit sa ma contrazici, cand ti-am spus motivele pentru care noi angajatorii, refuzam sa angajam minori?
Nu toti evident, mai sunt copii prietenilor, mai sunt obligatii sau mai sunt care platesc la negru, dar restul, chiar ne ferim ca naiba de tamaie sa angajam copii minori.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am sărit să te contrazic pentru că te văd prost informată.
Există și legi care prevăd normele de angajare CU CONTRACT a unui minor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai fetita, ti-am mai explicat, sunt angajator, stiu legile, stiu contractele, dar NU vreau sa angajez copii minori din cauza complicatiilor care imi pot aduce pe cap controalele.
Ce nu pricepi? Iti tot spun acelasi lucru si nu pricepi.
Am prieteni care au firme si ei evita tot din acelasi lucru.
Exceptie cei care nu se feresc sa angajeze la negru si sa pretinda ca-i vreun nepot care ajuta, daca cumva apare inopianant, un organ de control.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu sunt "măi fetiță" cu d-tale că nu mă cunoștiwinking
Și dacă ai fi vorbit frumos de la început și pe parcursul acestei dispute să știi că s-ar fi văzut acel grad de inteligență de care încerci să dai dovadă dar care evident nu-și face apariția.
O zi bună îți doresc și să dea Dumnezeu să ți se mai deschidă și ție capul acela și poate să-ți mai înfrumusețeze vocabularul dar și comportamentul!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai avea si bun simt, poate te-ar duce capul sa respectii adultii care iti dau sfaturi, pentru ca a trebuit sa ma cobor la nivelul tau, sa te fac sa intelegi.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dacă ai încercat să dai sfaturi te anunț că habar nu ai să faci asta și pentru astfel de persoane precum ești dumneata mă scuzi dar este imposibil să am respect?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti o magarita, daca ai ajuns la 16 ani, si nici sa respecti un adult nu esti capabila!
Indiferent ca-ti place ori nu sfatul cuiva, daca ai bun simt, apreciezi timpul si informatia primita.
Nu am indoiesc ca vei primii de la viata, ceea ce meriti. cei ca tine ajung mai devreme sau mai tariu, acolo unde merita!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Unele restaurante, cafenele și magazine mici de haine angajează minori, dar trebuie să mergi și să întrebi peste tot, că nu-i ușor să găsești. McDonalds și KFC sigur angajează.

| Alverto a răspuns:

Daca ai voce, du-te la un studio

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Nu am sad

| morfeo a răspuns:

Ca ospatar sau picol te poti angaja, am lucrat intr-o vara 2 luni cand aveam 15 ani la o firma si am facut ceva bani, dar nu fii nebuna sa te lasi de scoala! Invata, ia-ti diploma de bac si da la o facultate ca sigur nu vrei sa fii ospatareasa pe 2500 lei toata viata.

| anonim_4396 explică (pentru morfeo):

Multumesc pentru grija dar nu vreau sa fac facultate pentru ca la 18 ani voi pleca din tara si ma voi angaja acolo (:
dar nu stii cumva la profi, kaufland ceva nu angajeaza persoane minore?

| morfeo a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu stiu... firmele alea iti fac contract de munca, tu ar trebui sa iti cauti ceva la negru

| anonim_4396 explică (pentru morfeo):

De ce sa caut la negru? :/

| morfeo a răspuns (pentru anonim_4396):

Primesti mai multi bani, ai program mult mai flexibil si nu esti legata de ei.

| anonim_4396 explică (pentru morfeo):

Da dar eu imi doresc ceva stabil pana la 18 ani cand voi pleca.

| Deni4trs a răspuns:

La orice Bar Cafee sau ceva ospatar pe timp de 4sau6 ore sau cauta depozite de materiale poate acolo au nevoie de oameni sper ca te-am ajutat

| anonim_4396 explică (pentru Deni4trs):

Sunt fata laughing)