| SeByRaKa a întrebat:

Salut, am 18 ani si am terminat o scoala profesionala anul acesta, eu am fost 2 ani la liceu si dupa m-am hotarat sa ma mut la o scoala profesionala ca functie Operator CNC, si am facut doar 1 an la scoala profesionala si am terminat, si am luat calificarea etc. Insa lucrurile pe care le am facut la practica nu au fost bune pentru mine, adica sa invat ceva pe functia de operator CNC. Insa vreau niste sfaturi cum sa fac, eu vreau sa lucrez in Germania pe aceasta functie deoarece am auzit ca se castiga foarte bine, insa eu nu stiu nimic. Sunt paralel cu aceasta functie, cum sa fac sa prind ceva experienta sa pot pleca dincolo sa lucrez, sau sa imi spuneti voi ce stiti despre lucru asta sau daca ati facut si voi la fel.
Un sfat mic va rog.
Multumesc!
#fundă

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ca sa poti lucra in Germania ca operator pe masini unelte cu comanda numerica ai neaparata nevoie nu numai sa-ti cunosti bine meseria, ci trebuie sa cunosti limba germana la nivel conversational inclusiv termenii tehnici in limba germana. Iata si postul ravnit de tine( pentru a vedea detalii, fa click pe oferta Germania-Operator masini CNC ) :http://eures.anofm.ro/

Nu esti sigurul absolvent de profesionala care n-are habar de meserie! ---este si motivul pentru care angajatorii cauta operatori CNC cu studii liceale sau cu studii postliceale.
In situatia ta nu vad alta solutie decat sa-ti continui studiile! Cauta un liceu din filiera tehnologica, profilul tehnic si specializarea "tehnician prelucrari pe masini cu comanda numerica". Te poti inscrie in clasa a 11-a( de nivel liceal) Dupa finalizarea studiilor de nivel liceal cauti o scoala postliceala care pregateste astfel de tehnicieni.

p.s. Cauta in anunturile din mass media locala sau la AJOFM din judet firme care angajeaza ucenici si absolventi stagiari pentru meseria de operator CNC. Poate vei avea norocul sa gasesti si vei invata meseria la locul de munca.