| AnonimXnX a întrebat:

Salut, am 23 de ani si m-am saturat sa plec in alte tari la munca, stiu engleza foarte bine si ma gandeam daca imi poate folosi la vreun job, o data am vazut un anunt gen personal hotel cu experienta in limba engleza in Craiova, eu stau aproape de Craiova desi sunt de la tara. Ceva propuneri?

Răspuns Câştigător
| AdrianLeverkun a răspuns:

Daca stii engleza de nivel B2, e o idee sa cauti un call-center in engleza. In Bucuresti exista Tellus si Kudo. Nu am lucrat personal acolo, dar lucra un prieten, programul fiind de noapte de la 16-2 si castiga vreo 2700 ron. Stiu ca e destul de naspa programul, pentru ca pierzi cam toata ziua, dar in afara de diploma de bac nu ai nevoie de nimic. Nivelul de engleza il testeaza ei acolo

44 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si ce propuneri vrei? Cauta unde crezi ca stii ce sa faci.

| sierra1 a răspuns:

" o data am vazut un anunt gen personal hotel cu experienta in limba engleza... Ceva propuneri"

ce propuneri,? du-te dom'le și aplică pentr postul ăla, ce mai stai!

| AnonimXnX explică (pentru sierra1):

Nu mai era valabil

| anonimg a răspuns:

Cand o sa te vezi cu un salariu de nimic, o sa-ti doresti singur sa pleci inapoi afara. ^_^

| xerxes1 a răspuns:

Te-ai saturat cam repede de plecat afara la 23 de ani.

| AnonimXnX explică (pentru xerxes1):

Xerxes1 dar tu ai fost vreodata plecat in afara? Cand nu mai puteam mergeam in genunchi pe camp la plantat comentariul tau nu are rost

| xerxes1 a răspuns (pentru AnonimXnX):

Stiu cate ceva.

| alex495 a răspuns:

Daca vrei sa ti ramana bani dupa ce mananci si platesti facturi si alte dari la stat pleaca din tara. Daca un salariu pana in 2000 de lei iti e de ajuns, ramai ca paznic, receptioner sau hamal la hotelul respectiv. Aici in tara mori de foame si cu studii superioare si fara, difera doar efortul si responsabilitatea pe care o ai la postul tau.

| Demetrov a răspuns (pentru alex495):

Parintii mei au studii superioare si eu nu mor de foame, cum se face ca imi permit un trai cu mult peste limita? Explica si mie asta prietene?

| alex495 a răspuns (pentru Demetrov):

Pai nu mori de foame dar fa un experiment, roaga i sa mergeti la Sidney in vacanta la marea bariera de corali, anul urm sa numai mergeti in Thasos cu toti,, taranii". Daca nu s patroni de vreo firma, sau lucreaza in parlament ceva sau fac vreo manevra la munca rasp va fi nu cel mai probabil. Ca ing mecanic, ceva high *** in proiectare nu poti lua mai mult de 3500 in tara 4000. Asta insemnand sa rupi catia in doua, sa fi la o multinationala gen continental si sa am experienta minim 20 de ani in domeniu. Nu merge asa baiete, crede ma happy.

| Audiolab2000 a răspuns (pentru Demetrov):

Tu esti doar un ratat de bani gata.

| sasaomulsubtire a răspuns:

Nu mă bucur să o spun, dar, sunt de acord cu alex495. Mergi in U.K. Ai sa găsești multe locuri de muncă pe diferite site uri. Iti recomand munca in fabrici. De orice fel. E sigură, plătită si poti sa tii faci si prieteni ca sa nu te apunce singuratatea prin străinătate. Ca asta te doboară. Am de gând sa plec si eu după sărbători. Nu știu unde exact in u.k. dar am vazut ca e de unde alege. Doar chef de muncă sa ai. Si sa fi serios... Ca asta e la mare căutare. Poate mergem odată. Cine știe?

| alex495 a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Mersi, apreciez, mai rar cazuri din astea pe TPU happy. Si daca chiar vrei stai linistit ca au nevoie sigur si ei de angajati in dom hotelier, diferenta e ca nu ti dau 1500 de lei de luna. Ci 1500 de lire poate cu tot cu bonusuri, o sa spargi pe chirie probabil, dar mna tot raman mult mai multi decat daca ai lucra pe 15 mil in tara. Aici iti raman bani decat daca furi, daca vezi tu pe unu instarit ori a furat intr-un fel ori a fost afara.

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Ori poate chiar munceste cinstit si munca lui e apreciata.
Nu inteleg generalizarea asta... Nu poti sa muncesti cinstit in Romania? Sunt mii de oameni care au salarii de peste 1-1500 euro si in Romania care iti permit un trai decent.

| AnonimXnX explică (pentru sasaomulsubtire):

Stii care e problema cu uk? A fost si mami acolo cel care a chemat o a pus o sa plateasca 300 euro pe luna taxa cam asa fac romanii in uk, si daca cauti online la nimereala cine stie peste ce dai, in uk mergi doar daca ai prieteni si e munca sigura dar mersi oricum

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Mii de oameni frate, suntem 17 mil in Romania dintre care pana in 10 mil care muncesc. Si aia mii habar n am unde sti tu, om care nu e manager ceva, nu a pupat in fund la vreo multinationala, nu i parasuta, nu i parlamentar unde ia el 1000 de euro plus?

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

De fapt muncesc legal cam 4 milioane in Romania nu 10 milioane cum zici tu.

Da prietene, sunt zeci, de mii de oameni care muncesc cinstiti si au un trai decent in Romania.

Si ce daca sunt manageri? Managerii nu muncesc cinstiti ca sa fie platiti bine?

Care e problema daca lucrezi la multinationale? Ca ai auzit tu la TV ca "multinationalele e naspa "? Multinationalele platesc salarii mari.

Aproximativ 100.000 romani lucreaza in IT in Romania fie la multinationale fie la firme mai mici. Iti garantez eu ca jumatate din ei iau peste 1000 euro.

Sunt soferi de tir, care lucreaza chiar intern si iau peste 1000 euro.

Sunt avocati care castiga decent peste 1000 euro.

Sunt notari care castiga foarte bine.

Mai e nevoie sa zic de medicii dentisti care au cabinete private?

Sau poate vrei sa iti spun de marile firme precum Cola, Petrom,, Orange, Vodafone, Amazon, ET, Delloite, PWC, ING samd... Toti au angajati in domeniu financiar care au si salarii peste 1000 euro.

Sunt jurnalisti de la marile televiziuni si publicatii care au salarii peste 1000 euro.

Stii ca sunt profesori universitari care au salarii de 3000 euro?

Stii ca sunt arhitecti care castiga lejer 1000 euro?

Mai e nevoie sa iti zic de cei care lucreaza in aviatie?

Ia si studiaza aici

https://www.zf.ro/......i-16967761

https://www.stiripesurse.ro/......68282.html

https://www.money.ro/......t-pe-luna/

Si da, am prieteni in IT cu salarii de 3000 euro, am prieteni care lucreaza in banzi sau pentru companii de alcool si tutun si castiga 2000 euro. Si nu sunt nici parasute, nici parlamentari si nici hoti. Sunt oameni care muncesc cinstit.

Asa ca hai sa lasam dramatismele deoparte.

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Dap, sunt cativa in aia 4 milioane de oameni, majoritatea din IT nu sar de 2500 3000. Jurnalistii nu castiga cum spui tu, nu stiu de unde iei aburelile alea, poate doar cand fotografiaza goala o vedeta de ex sau cand au o stire bomba vand" informatia si iau mai mult decat salariul de baza. Legat de soferi de camion habar n ai. Ai vazut anunturile pe Facebook de la Hessers si te au aburit si pe tine. 1500 de euro sunt cu tot cu bonusuri ( diurne, spor ca dormi in masina, spor ca ai condus in weekend s-a.m.d.) salariul in mana e 1700 de lei ( daca nu conduci atata iei de baza) cat ai baga nu ai cum sa ajungi la 1500 aia de euro decat daca ai ghinionul sa ai cativa colegi bolnavi deodata sau in concedii si ti baga tie in carca si cursele lor ( faci ore suplimentare, conduci pe magnet ca n ai voie mI mult de 9 ore pe zi si hopa sa 1500 aia dar sa conduci 10 ore pe zi pe drumurile din Ro e nasol rau) asa ca nu mi da mie fake news uri ei alte rahaturi. In aviatie salariu mare are decat pilotul copilotul si cativa de la turnul de control, oamenii aia ies la pensie ca minerii la 50 de ani din cauza stresului. Personalul din avion nu are mai mult de 700 de euro pe luna, poate 1000 cu bonusuri ceva, dar deja ei nu lucreaza numai in Ro. Arhitecti nu toti iau 1000, sunt si genile care poate iau mai mult sau au pe tati" senator si le ciupeste un contract baban cu comisioane ascunse ( cumpara o scundura cu 300 de lei sa dam exemplu).
Profesori universitari au salariu 15 lei pe ora, hai 20 stiu sigur asta, au venituri mari ca majoritatea sunt bagati prin partide ( nu trebuie sa ti mai povestesc) si mai vand cate o carte la puscariasii VIP ai tarii ca sa iasa aia mai repede. Legat de finante nu mi zice mie ca fata aia de te ajuta pe tine cu cardul sau e la schimb valutar ( au studii superioare daca nu stiai) au 1000 de euro salariu rolling on the floor, au pana in 2000 de lei, seful de sucursala da, ala are chiar si 2000. Depinde de oras. La firmele de telecomunicatii si la restul multinationalelor e un fel de piramida salariala dupa care se iau toti, poate gasesti pe google, peste 1000 de euro ia decat superiorul tau direct ( daca sa zicem prin absurd ca esti ing in telecomunicatii, daca esti la call center sau la birouri vinzi abonamente si telefoane in niciun caz mai mult de 2000-2500).
Salarile sunt plafonate baiete, nu o sa vezi decat in cazuri exceptionale ( brancardierii smurd au de ex 4000 de lei si multi au scoala postliceala de asistenti) care nu i pe post de conducere ( a pupat in fund omul ala de iau cazut buzele metaforic) sa aiba peste 4500 de lei in mana

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Nu are niciun sens sa facem acum analiza structurii unei companii si sa tragi tu concluzia ca femeia de serviciun de la ING ia 1200 ron deci ala e salariu in toata firma.

Da, la venit intra si diurnele si bonusurile pe care le primesc soferii sau stewardesele. Nu vad problema.

In aviatie lucreaza multi oameni in Romania. Piloti, copiloti, controlori de zbor.

Grila de salarizare la profesorii universitari e de 7000ron pentru un conferentiar. Nu de 15 lei pe ora.

Legat de finante, e clar ca nu prea intelegi domeniul. Daca tu mergi la banca si o vezi pe fufa de la ghiseu sa nu ai impresia ca aia sunt singurii angajati. Companiile mari au controlori financiari, auditori interni samd... Despre aia e vorba.

In companiile de telecomunicatii nu exista doar oamenii de la call center, exista ingineri care dezvolta si sustin infrastructura tehnica.

Iti mai place sa dramatizezi aiurea... ce iti mai place sa dramatizezi aiurea.
Vrei nu vrei, accepta ca sunt oameni in Romania care au un trai decent muncind cinstit.
Ti am dat o statistica, zice clar ca sunt peste 200.000 oameni care au salariu oficial, in acte, de peste 1000 euro. La alea ce mai ai de comentat?

Si majoritatea de IT care e problema ca nu sar de 3000? Aici era vorba despre cati castiga peste 1000euro.

Probabil esti frustrat ca tu nu te incadrezi in categoriile alea.

Si am plecat de la afirmatia "Aici iti raman bani decat daca furi, daca vezi tu pe unu instarit ori a furat intr-un fel ori a fost afara." Prin care te ai ca.cat pe toti cei care au muncit pentru un trai decent in Romania., indiferent ce pozitie au.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru AnonimXnX):

300 aia se numesc depozit. Oricine plătește, la începutul unui contract pentru chirie. Sigur, bine ar fi sa ai pe cineva. Dar dacă vrei sa reușești, fa o pe barba* ta. Găsește tu un loc de muncă, informeaza-te si pleacă pe cont propriu(nu am zis la nimereală) si ai răbdare acolo unde mergi. Sigur* e un cuvant foarte mare si rar intalnit cu adevărat... Foarte rar. Cu plăcere

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru suntserios):

Băiatul asta a intrebat de o propunere pentru ceva de muncă,decent, in țara. Stie binisor engleză si se pare ca e si muncitor din câte spune. Unde il incadrezi dumneata, pe un loc, din marea ta lista de locuri de munca, bine plătite si decente, din Romania? Zi -mi te rog. Dar scurt si concret!

| suntserios a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Raspunsurile mele erau legate de cu totul alt context.

Urmareste discutia, comenteaza dupa.

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Eu zic sa te interesezi practic nu cautand abureala pe google sau la protv cand spun ca tractoristii in tara au 2000 de euro. In Olanda am sursa sigura e 1000 cu cazare si hrana deci mai cresti putin, iesi din casa, du te la facultate si o sa vezi ca nu orice,, pasare se mananca".

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru suntserios):

Discutia? Dar măcar ai vazut întrebarea? Sau îți place show -ul argumentativ, fără folos? TPU... Sună cunoscut? Te poți contrazice prin mesaje cu alex495. Urmareste să ajuți cu un raspuns pe cel care pune întrebarea! Ăsta i rostul acestui site. Avem si google pentru ce ai spus dumneata, nu doar in acest subiect!

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Nu ai priceput nimic. Tu o tot dai cu tractoristii si fufele de la ghiseu la banca. Nu doar astia muncesc.
Fac parte din cei care castiga peste 1000 euro, stau in casa cu persoane care castiga peste 1000 euro, am prieteni care castiga peste 1000 euro. Nu e nevoie sa ma duc nicaieri sa ma interesez de nimic.

E clar ca nu ai nimic de comentat la statistica cu salarii, doar te roade ca nu faci parte din ei.

| suntserios a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Ok, daca nu ai nimic de comentant dupa ce ti ai dat seama despre ce era raspunsul meu poti sa taci. Nu iti place activitatea mea... report. Nu e nevoie sa faci tu show argumentantiv ca sa imi spui ca eu fac show argumentativ.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru suntserios):

Eu am comentat exact despre raspunsul tau, dar si pentru interesul celui care a intrebat ceva! Dar nu mi ai răspuns. Ti am dat deja report. stai calm. Raspunde la prima mea întrebare! Daca tot vrei sa comunicăm, hai să fim liberi-nu "să tac". haide!

| suntserios a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Tu esti ceea ce se numeste analfabet functional.
Adica stii sa citesti, dar nu intelegi.
Ti am explicat ca intrebarea ta nu are legatura cu contextul in care am dat eu raspunsul.

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru suntserios):

Esti neserios. Si te crezi isteț, dar ești. Dar de data asta nu gândești in ansamblu. De asta nu înțelegi legătura pe care o are întrebarea mea. Esti limitat datorită miei de € pe care zici ca o câștigă cei din casa ta. Ca ceilalți, dă-i dracu. Nepotism, coruptie si escrocherie. Cam in una din aceste 3 te încadrez. Mai sunt si cei care au tras si trag din greu pentru o mie* in țară. Dar sunt sigur, după cum vorbești, ca nu te incadrezi in categoria asta. Unul din categoria asta n-ar vorbi așa, increzator. In drumul spre o mie* cei seriosi vor vedea altii care trec pe lângă ei cu? ajungând la *mie fluierînd, si nici măcar până la capăt. Unul care a muncit /învățat din greu sa ajungă la *mie... Nu ar fi ca tine. Multă sănătate. End of subject

| suntserios a răspuns (pentru sasaomulsubtire):

Frumos. nu ti a placut raspunsul meu? Te a atins la adevar cu frustrarea?

E ok ca tu sa zici ca sunt corupt si escroc ca muncesc pentru banii mei nu?

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Cine stie cat au pupat ai tai sa fie pe postul ala si prieteni ma indoiesc, mai umfla si ei sa se dea mari. E clar daca ai tai au lasat capul jos si luau orice le zicea superioru de bun doar ca sa i faca pe plac e evident ce caracter infect ai si tu. Chestia asta impreuna cu favorurile sexuale inca merge la noi in tara, omul incuiat fixat pe bani sa aiba cat mai mult le da nas astora, in alte tari n ai sa vezi asa ceva. Pe moment o r sa o duca bine, dar cand ii va intreba cineva sau vor fi pusi real *** sa faca treaba, parintii tai nu vor fi in stare ca ei au fost favorizati si promovati pe cunostinte 0 barat si se vor face de cacao. Dar mna tie inca iti convine, cine stie poate nici buletin n ai inca, o sa intelegi mai incolo cand te vor arata cu degetul noi astia restul care muncim pentru ceva si stam cu capul sus

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Ce invidios poti fi... sub nicio forma nu esti capabil sa accepti ca sunt oameni care pot castiga bine daca muncesc mult. Penibil.

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

E penibil sa crezi ca doar cine da cu sapa munceste cinstit.

E greu sa crezi ca mama mea medic fiind castiga peste 1000euro. Esti incapabil sa intelegi ce face un programator cu 3-4 ani experienta. Nu poti intelege sa fii auditor intr-o companie financiara. Nu stii ce e ala team leader intr-o firma serioasa de marmeting. Tu esti blocat pe dat cu sapa si pe invidie fata de restul. Te ai blocat in mediocritate si in loc sa cresti vrei sa ii dobori pe altii la nivelul rau josnic. E trist. Dara asa e mentalitatea clasica romaneasca

| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

Mii de oameni din milioane laughing
Adica sub 0, 1%? Sa inteleg ca sub 0, 1% din populatia Romaniei isi permite un trai decent.

| suntserios a răspuns (pentru aXy99):

Nu boss. 200.000 din 4 milioane de angajați. Citește tot ce am scris și discuția completa. Adică 5%. La care se adaugă cei care au afaceri, cei care iau bani la negru, cei care iau comisioane, diurne șamd. Și ce, e o surpriza ca se trăiește rău in România?

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Sigur e medic de supt ****. La privat sunt salarii mai mari, dar nici macar atat nu au oamenii aia. Si pe ei brancardieru smurd le o da din picioare la fluturas de salariu. Team leader ul pana ajungi in orice domeniu faci 40 50 de ani daca ai norocul sa nu fie unu de mananca rahatul sefului si l promoveaza inaintea ta. Si chiar si ala are pana in 4000 de lei in mana. Eu zic sa mai iesi sa te interesezi, lasa fake news urile. Eu nu s invidios deloc, ma enerveaza ca un papitoi ca tine care nici buletin n are probabil se tine in clont cu mine si el habar n are cu ce se mananca viata. Asta i Romania reala, nu de pe hotnews sau de unde citesti, patronul ca sa ti dea tie 2500 de lei trebuie sa plateasca la stat 4000 si de lei.Multi au mia de euro, dar brut baiete, du te si invata si dupa stai pe TPU,, sa ajuti oameni".Am vazut ce abureli le scrii multora, macar pers alea de scriu la misto nu i bagi in seama, dar tu minti si le dai sperante desarte ca au un viitor in tara.

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Ia o pauza prietene, si termina prin a imi insulta familia.
Si lasa frustrarile la o parte. Daca tu nu esti capabil sunt altii. Ramai in mediocritatea ta.

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Ok cum spui tu, continua sa ti bagi bete in roate cu fake news uri, dar numai baga si la oamenii de pe acest site, tu ai nevoie de ajutor serios, nu ei.

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Cu aspiratii la post de call center la Telekom, lucru in fabrica sau vanzator la Maxbet / Maxfun incept sa iti inteleg frustrarile. Dar aia e, nu toti suntem la fel, fiecare cu sansa lui si cu rasplata muncii.

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Bai laba sunt proiectant in Catia, mai ai de mancat pana ajungi macar la jumate din nivelul meu, nu ma astept la mai mult de la tine, e clar, bmw si stai pe banii alor tai pana la 30 de ani la cat de atotstiutor si mancator de rahat esti

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Aha, vezi sa nu, nu de alta da ne povesteai cum stai tu in picioare zeci de ore in frabrica si pontezi

"alex495 explică (pentru Staif):
Si daca a uitat ma poate ponta acum pentru sambata aia? Sunt platit cu ora si cam pierd dupa ce ca e salariu minim pe economie cam 50 de lei"

inseamna ca esti un proiectat foarte prost daca nu esti in stare in domeniul asta sa iei aproape de 1000 euro macar.

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Se vede ca nici buletin n ai. Nu terminasem facultatea, fara diploma nu prea te ia nimeni fara pile, ai tai nu ti au zis asta de aia sunt,, sefi" sau ce rahat sunt. Eram lucrator comercial, acolo ajungi si tu daca ai tai nu ti baga pile si spagi in fundul patronilor sa te angajeze ca,, stagiar". Sau casier mai poti ajunge

| suntserios a răspuns (pentru alex495):

Eu știu ca în proiectare se câștigă bine... Dacă ești bun. Nu e cazul tău aparent.

| alex495 a răspuns (pentru suntserios):

Se vede ca esti imbuibat cu rahaturi, nup din pacate nu la noi in tara, cum e si in alte domenii nu sari de 3000 decat daca i ai rupt curul lu sef de la atata pupat in fund si te promoveaza sefulet ceva sau pleci afara sau faci manevre cu vreo firma a statului si sa ciupesti un,, comision" gras. Nici Continental nu ti da cine stie ce si ei sunt multinationala, ar avea de unde