| ALL4ONEpuK a întrebat:

As vrea sa plec dincolo, incerc acum sa strang bani si sa plec in cateva luni, dar ce ziceti, as avea sanse sa imi gasesc ceva de munca, sa ma descurc singur? Am 18 ani, limba straina ma descurc cu engleza, nu ma feresc de munca, as incerca in constructii, spalatori auto, nu prea am experienta, ce ziceti as avea ceva sanse sa reusesc ceva in viata incercand asta? Inca nu am gasit o tara anume, ma gandeam la UK, dar de cand cu brexitul...

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti intai BAC-ul, ca ai timp berechet sa te duci dupa examen unde vrei tu!

| ALL4ONEpuK explică (pentru Violleta2022):

M-am lasat de scoala, am 10 clase, am avut nevoie de bani asa ca m-an angajat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ALL4ONEpuK):

Atunci, nu te mai retine nimic aici!
Ti-as sugera sa alegi altceva decat UK, din cauza Brexitului. sa nu afci atat drum, chiriile sunt scumpe, mancarea de asemenea si sa nu-ti gasesti de munca.
Pleaca doar daca ai ceva oferte de munca, ca la ghici nu-i de dus, nu poti sa dormi prin parcuri si sa amanci din gunoaie. Intreba-ti un prieten, ruda, vecin, vezi pe unde sunt si daca se mai gaseste ceva de munca pe acolo.

| RainbowD a răspuns:

Sigur gasesti. Dar, eu in locul tau as mai astepta pana dupa bacalaureat. Banuiesc ca nu ai terminat inca clasa a 12. Pana atunci iti poti gasi si ceva part-time unde se castiga destul de bine pentru varsta unui adolescent. Dar, pana la urma este decizia ta, eu doar mi-am spus parerea. Succes!

| ALL4ONEpuK explică (pentru RainbowD):

Nu, am doar 10, m-am lasat ca avut nevoie de bani asa ca m-am angajat, mici sanse sa mai termin 12 si sa iau si bacul...

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Ca sa fi sigur ca gasesti ceva bun de munca dincolo ai nevoie de :
-Limba nationala (din tara respectiva)
-Diploma de Bac
Eu zic sa te informezi pentru ca multi s-au trezit ca au ajuns acolo si nu au gasit de munca.