| KeNNT3D a întrebat:

Anul vitor as vrea sa plec din tara singur, fara prea multa experienta, dornic de munca, etc, 18 ani si cunosc la un niv mediu lb engleza si ma gandeam la tarile astea 2 :

Olanda

United kingdom

Voi ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dar de făcut, ce știi să faci? ai unde sta, bani pentru un „start-up"?
Că dacă mergi așa... câine sur(d) la vânătoare... mai bine stai acasă.

| KeNNT3D explică (pentru mihai69):

Ceva bani sa zicem prea multe nu stiu, oricum nu sunt singurul care pleaca asa, mai bine decat in Romania...

| darrio2007 a răspuns (pentru KeNNT3D):

Daca spui ca nu stii mai nimic ai sa fii lebăr prin Anglia.Ai sa stai la colt de strada cu alti 30 sau mai multi si ai sa astepti sa te ia cineva la muncă. Ceea ce, in cazul tau, se poate intampla mai rar.

| OldSoul a răspuns:

Uk e mai bine, ca acolo se vorbeste engleza e ceva, in Olanda limba e foarte incrucata.

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Mai toti olandezii vorbesc la perfectie engleza

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Asa o fi, dar daca vor sa vorbeasca ceva fara ca tu sa inteleg, vorbesc in olandeza, si tu nu intelegi nimic, deci din punctul asta de vedere e un avantaj in UK.
Plus daca ai de completat acte mai poti intelege ce completezi.
Acum desigur, fiecare cu parerea lui.