| calutulfericit a întrebat:

Salut,am cochetat pana acum cu programarea, mai mult ca un hobby.
Vreau insa sa trec acum la urmatorul nivel, si anume munca remote pentru alta tara.(eu stand in Romania).
Vreau sa stiu de ce acte sau lucruri ai nevoie si pe unde trebuie sa umbli ca sa reusesti sa lucrezi cu contract de munca pentru alta tara, tu fiind in Romania? Fiscalitati etc.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai nevoie de acte. Dacă știi programare și te angajează, lucrezi. După ce însasezi salarul, vezi ce taxe au plătit acolo pentru tine (TVA, impozit pe salar) și apoi vezi ce taxe și asigurări de sănătate trebui să plătești aici.

| calutulfericit explică (pentru sadrian46):

Un raspuns mai scurt si la obiect nici ca se putea, multumesc!

| SuperCoolDude a răspuns (pentru calutulfericit):

Vezi ca, daca esti bun ca programator, poti deveni si freelancerwinking

Asta presupune sa ai niste skill-uri pe care le poti folosi pentru a indeplini niste sarcini/proiecte

Unii isi fac si cariera din asta, pe siteuri gen fiver sau upwork

Daca vrei sa înveți abilitati, poti oricand accesa skillshare sau udemy

Lumea a deveniti flexibila si faptul ca esti programator, iti poate aduce multe oportunitati big grin
Bafta