| anonim_4396 a întrebat:

Am depus dosarul pentru SGP si urmeaza sa dau psihologicul si probele sportive. Am inteles ca o sa fac 4 luni de instructie la Predeal. Intrebarile mele sunt urmatoarele: 1. Cand fac instructia, am voie sa vin acasa in weekenduri? 2. In timpul instructiei primesc bani? Daca da, cat? 3. Ce salariu o sa am dupa ce termin instructia? Eu am auzit ca este in jur de 2200-2300 lei.

12 răspunsuri:
| DrGoogle a răspuns:

Ce e Sgp?

| hanonime a răspuns (pentru DrGoogle):

Soldat Gradat Profesionist

| DrGoogle a răspuns (pentru hanonime):

Si numai 4 luni faci de instructie pai ce grad o sa ai dupa 4 luni?

| Salontanul a răspuns (pentru DrGoogle):

Soldat si in timp inainteaza Fruntas, apoi Caporal clasele III, II si I. Si daca face curs poate ajunge subofiter (Sergent, etc)

| DrGoogle a răspuns (pentru Salontanul):

Mai bine dai la penitenciar, faci scoala un an si iesi direct subofiter, sau la posturile de incadrare directa unde nu mai faci scoala decat cateva cursuri, dar sunt salariile mult mai mari.

| Salontanul a răspuns (pentru DrGoogle):

1. Da daca stai la o distanta rezonabila de casa. 2. Da primesti mai putin norma de hrana pentru ca ai mancarea la popota. Probabil vei primi salariul minim pe economie sau mai mult ca se maresc de la 1 Iulie. 3. Cand termini instructia vei primi solda de grad, de functie, norma de hrana si daca nu stai la camin banii pe chirie daca inchiriezi locuinta cu acte in regula. Depinzand de specialitate si functie (poti sa fii pe functie de gradat chiar daca esti soldat), solda (sa uiti de cuvantul "salariu") poate fi corespunzător gradului de soldat in anumite limite 2018 - 1.817 lei, 2019 - 2.159 lei, 2020 - 2.525 lei, 2021 - 2.770 lei. Pe langa astea mai primesti norma de hrana, sporuri, etc. Nimeni nu-ti poate spune clar pana la incadrare.

| Salontanul a răspuns (pentru DrGoogle):

Dragul meu eu am terminat cu armata acum 19 ani si am fost ofiter. Nu mai dau nicaieri. Sunt militar pensionar. Multumesc pentru bunavointa!

| DrGoogle a răspuns (pentru Salontanul):

Vorbeam de tanarul care s-a inscris la SGP, eu lucrez la penitenciar iar un tanar care vine din scoala are 2700 happy plus maririle care urmeaza de la 1 aprilie 2017.

| DrGoogle a răspuns (pentru DrGoogle):

Ma refer la cei din operativ happy, amaratii de la birou ca mine iau mai putin cu vreo 500-600 de ron. laughing

| Salontanul a răspuns (pentru DrGoogle):

Vorbeai cu tanarul dar mi-ai raspuns mie si de aia ti-am raspuns. Cat despre soldele ce le-am spus eu mai sus sunt de la 1 Iulie in armata. Le maresc mai mult la ei ca la MAI sau Justitie.

| DrGoogle a răspuns (pentru Salontanul):

Eu stiam ca au salarii mai mici, la fel si chiria de aia zic.

| Salontanul a răspuns (pentru DrGoogle):

Da. Acum sunt mai mici dar asta este de la 1 Iulie.