| itachi23 a întrebat:

Salut, am început sa învăț html și vreau sa învăț tot ce tine de web developer, dar întrebarea mea e după cât timp ma voi putea angaja sau sa fac siteuri pe cont propriu pentru alte persoane? Am citit ca după 2-4 ani, chiar asa e?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lucrurile sunt mai complexe decat ai pus tu problema.

Tu te-ai apucat de html. Cand o sa treci la un limbaj de progrmare o sa vezi ca lucrurie se complica, ca e mult de invatat si multe de inteles. Plus ca va trebuie sa inveti un limbaj pentru partea de backend, unul pentru frontend + ceva baze de date. Asta daca vrei sa faci tu totul, si vorbim de site uri cu functionalitate complexa si completa.
Pe langa asta trebuie sa tii cont ca acum mai nimeni nu face chiar de la zero un site, exista tone de framework uri care fac mult din treaba pentru tine. Si trebuie sa inveti pe alea cum sa le folosesti ca sa fii productiv.

Acum, ca si timp, tine doar de tine cat de repede prinzi si mai ales cat timp aloci pentru asta. Cu 5-6 ore pe zi, probabil in jumatate de ai ai avea capacitatea sa faci un site dinamic de la zero.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"după cât timp ma voi putea angaja sau sa fac site "

dacă știi meserie, de mâine!

| Frank51 a răspuns:

În funcție de capacitatea ta de învățare între 6 luni și 2 ani. Eu învăț frontend de aproximativ 12 luni și sunt abia intern. Am ajuns in stadiul in care învăț un framework(angular), n-am neglijat să știu ca la carte bazele că să nu am dificultăți pe viitor. De backend nu ai nevoie cel puțin la începutul carierei.

| Dismally a răspuns:

Html inveti intr-o luna, daca vrei sa faci site-uri trebuie sa mai stii css, putin javascript, php si sql. Depinde de tine, cat de repede inveti si cat de bine le vei stapani.

| Jakye a răspuns (pentru Dismally):

Sunt de acord cu invatarea de HTML, CSS si JavaScript pentru front-end. Dar pentru back-end nu este necesar sa stii PHP si SQL. Poti folosi alte limbaje de programare (Java, Python, Ruby, Go, C# si asa mai departe). Poti folosi NoSQL in loc de SQL.

| suntserios a răspuns (pentru Jakye):

Si alea nu trebuie învățate si ele?

| Jakye a răspuns (pentru suntserios):

Ba da, dar hai sa nu ne rezumam doar la PHP si SQL. Sa stie OP ca se pot folosi si alte limbaje.

| Dismally a răspuns (pentru Jakye):

PHP si SQL sunt cele mai folosite si exista un motiv pentru asta happy Poti folosi multe altele dar asta e cea mai simpla si cea mai ieftina metoda.