| madutuuu123 a întrebat:

Salut! Am nevoie de o mica îndrumare.Sunt clasa a 11 a pe profilul turism si alimentație si nu stiu ce sa fac dupa liceu... inițial am zis ca dupa ce termin liceul sa imi incep un mic atelier de detailing care pe parcurs sa il transform in firmă si despre care am scris la tot felul de proiecte la modulul de marketing,dar au apărut anumite inconveniențe cu tata cu faptul ca nu este o meserie buna si nu e potrivită pentru viitor, pot sa zic ca sunt pe pasul sa renunț la ideea asta si habar nu am ce sa fac.Voi ce ați facut dupa ce ati terminat profilul asta sau cel puțin asemănător cu ăsta...

Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

Daca ai facut ore de antreprenoriat la liceu si ai " băgat la cap " informatii utile este bine sa le fructifici!
Continua sa înveți pe chestia asta!
Ai facut macar un studiu de piata referitor la acel atelier de detailing? Mărimea orasului, concurență, preturi practicate pe piata de servicii, numar aproximativ de clienti intr-o luna? Macar sa stii cand intri in hora " cum joci "!

| madutuuu123 explică (pentru MistarGoGu):

Am avut proiect dat de doamna profesoara sa facem un chestionar pe care l am distribuit colegilor si prietenilor cu diferite întrebări legate de firma noastră, cat ati fi dispus să plătiți pentru servici, daca conteaza zona, cat credeți ca e ok sa stea masina la atelier.Intrebari de genu. Orasul e de marime media e de pe langa Targu Mureș, ca concurență nu prea sunt detalieri care să aibă firma, preturi din cate am auzit, exterior nu sare de 250 si interior cam 450 depinde de cat de murdara e masina, ca și clienți chiar ar fi destul de mulți într-o luna, nu stiu sa dau un numar, dar avantajul este ca sunt foarte mulți pasionați de mașini in zona si majoritatea vin din Tg Mureș pentru ca este mai liniștită zona

| Standt a răspuns (pentru madutuuu123):

Si ti-au raspuns colegii care nu au experienta. Apropo de observatia de mai sus cu experienta tatei.
Ce inseamna "detailing"? Spalatorie de masini?

| MistarGoGu a răspuns (pentru madutuuu123):

Orice afacere ai face importanta este calitatea si seriozitatea! Cea mai buna reclama este aia verbală făcută de clienti! " recomandarea "! Iti dai seama ca vei avea nevoie de încă 2 sau 3 persoane ca singur nu faci fata! De partea financiara acum nu mai este o problema ca sunt tot felul de programe de finantare! Important este sa iti faci renume bun si sa faci treaba de calitate la preturi decente ca lumea o sa vina!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Standt):

Ceva de tipul SPA pentru masini! Detailing = detaliu! Atenția la detalii nu o simpla fusareala cu spuma si frecat cu peria! Curățare avansata mai ales la interior unde mai patează clientul un scaun cu sos de la shaorma, copilu pe bancheta din spate cu înghețată sau isi sterge mâinile de ciocolată de cotiere! Pentru unii masina este shaormerie pe roti!

| Standt a răspuns (pentru MistarGoGu):

Merci.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Standt):

Sunt si spalatorii care ofera detailing la clienti " fideli " sau cu extra costuri! Depinde de politica comercială a fiecarei firme! Sunt pusi la detailing oameni cu 2-3 ani de experienta si cu muuulta răbdare! Plus notiuni legate de materiale de curatat si materiale din masini! Nu cred ca vrei sa iti ardă pielea de la scaunul de Mert sau BMW un " Dorel " care nu are habar ce solutie de curatat sa folosesca!

8 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Ce varsta si ce experienta de afaceri are tatăl tau sa iti spună asa ceva? Multi părinți dau " sfaturi " bazate pe păreri personale unii lipsiți de experienta antreprenoriala!
El ar participa financiar cu ceva la acel atelier?
Daca NU participa financiar si nu riscă bani parerile nu prea isi au rostul!
Pai Daca începi acel atelier iti trebuie firma sau PFA Daca lucrezi " la negru " si te da careva pe " goarna " ca romanu cam la asta se pricepe *( invidia ) ai cam incurcat-o! O firma sau PFA nu te costa mult dar o amenda cam da! Nu merita riscul! Este suficient sa calci " pe bec " ca nu mai scapi de ANAF!

| madutuuu123 explică (pentru MistarGoGu):

Face 49 anul ăsta si e macaragiu, pana la urma îl înțeleg ca vrea sa mă vadă împlinit cu bani mei, dar na mai aruncă cate o vorba de ti se taie chefu de toate