| 9588rsr a întrebat:

Ce se face la liceul de turism si alimentatie la profilul de servicii?

Răspuns Câştigător
| iuliana0001 a răspuns:

Buna! Eu anul asta am terminat turismul. Se fac module de specialitate respectiv: primii 2 ani faci alimentatie si practica la hotel/ restaurant, urmand ca ceilalti 2 sa faci turism si practica la agentie. Specializarea si implicit atestatul il vei da in turism si vei fi tehnician in acest domeniu. Nu este greu, bineinteles daca inveti. Modulele sunt frumoase, poti merge la concursuri cu firma de exercitiu, sau la olimpiada( daca esti bun si obtii o nota mare, primesti loc la facultate; am un amic care a primit loc la facultatea de economie). Nu faci fizica, chimie, biologie din clasa a11a, ceea ce este un mare avantaj. In schimb vei da bacul la matematica ( tehnologic). Bacul il vei da la romana, mate si geografie/economie. Iti recomand cu drag acest profil. Inainte sa ma transfer aici am fost pe profil economic si nu mi-a placut deloc. Daca ai optat pentru aceasta specialitate, o sa iti placa mult. Succes!