| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am o intrebare din curiozitate.Bun.Deci,ati prefera sa locuiti intr-un oras mic dar fara oportunitati de locuri de munca dar foarte linistit si curat si mic? Sau sa locuiti intr-un oras mare dar poluat si aglomerat dar cu locuri de munca? Mersi pentru raspunsuri anticipat.

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un oraș mare aduce mai mult decât locuri de munca. Aduce posibilități de distracție, teatre, concerte, magazine, restaurante, servicii, infrastructura, aeroport etc etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oraș mare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am ales orasul mic.
Sunt multe "oportunitati" aici, pentru ca tineretul fuge de orasele mici, iar asta inseamna 0 concurenta pentru cei ce raman.
Orasele mari mi se par pline de disperati, care n-aveau ce manca in orasele mici laughing
Decat sa plec intr-un oras mare si prost din Romania, mai bine plec intr-un oras curat si verde din occident.

| RxTx a răspuns:

Daca as avea bani mi-as construi cetatea mea pe vârful unui munte doar din bolovani de piatră

Daca as fi salahor as avea nevoie de orașul cel mare ca sa am cui sa slugăresc

| haileewatson a răspuns:

As prefera sa locuiesc intr-un oras mare datorita oportunitatilor din toate puncte de vedere: cariera, educatie, dezvoltare, distractie, transport, etc.

Dar depinde. Daca de exemplu as gasi un oras mic si verde la maxim o ora de o metropola, as putea sta si acolo. Dar sa fie un orasel frumos ca cele din Italia, Olanda,, nu un sat oarecare laughing) vise …

| anonimuIl a răspuns:

București dacă muncești, alt oraș ca Sibiu, Târgoviște sau și Pucioasa care are vreo 10.000 de locuitori când nu mai muncești. Deci - ori vii la București ca să ai un salariu mai bun ori te pensionezi și mergi în orașele alea. FĂRĂ nici un venit habar nu am unde să stai.

| anonim_4396 explică (pentru anonimuIl):

Is tanar dar cu greu locurile de munca aici.E un orasel de circa 18 mii de locuitori.Stau la vreo 70 kg de Bucuresti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pardon am scris gresait am vrut sa spun km.

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim_4396):

Găești? E fabrica de frigidere unde poți avea salariu bun pentru orașul ăla.

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca tânăr fără facultate în București poți lua cam 2500 lei. Mai mult nu poți lua decât pe șantiere ca muncitor dar vin în București de la 70 km din zona Găești. Altă soluție nu ai dacă nu ai unde locui iar chiriile sunt scumpe în București.

| anonim_4396 explică (pentru anonimuIl):

Sunt din Ialomita.Nu Gaesti.

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim_4396):

Oraș sărac. Nu ai decât să pleci din orașul ăla în străinătate. Nu e bună nici varianta cu București pentru tine că nu poți da minim 1000 lei chirie pe o garsonieră în țigănie și să mai rămâi cu vreo 1500 lei să trăiești.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-un oras mare, dar temporar. Nu mi-ar placea sa stau toata viata intr-un oras ca Bucurestiul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aș alege să stau în orașul mic, liniștit și fără oportunități de locuri de muncă, dar să fac naveta la serviciu în orașul aglomerat, poluat, dar cu locuri de muncă.

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu cred ca te ajuta e vrem noi, totul depinde de tine. Nu cred a o sa iei decizia dupa numarul celor care vor a sau b. Tu decizi ce vrei, curatetenie si aer curat dar un serviciu cu salariu mic, sau mai rau, fara servici cu pe placul tau, sau oras mare si aglomerat, salarii mari si preturi mari, chirie, etc.

| Slovcehov a răspuns:

Eu sunt din Bucuresti si as vrea oras mic si linistit, job-uri se gasesc si online, nu trebuie sa depinzi de un job, poti sa iti faci afacere oriunde daca ai bani si o idee buna

| anonim_4396 explică (pentru Slovcehov):

Am aplicat la cateva joburi remote dar nu stiu daca ma suna.Multi n-au incredere ca daca nu esti de la Bucuresti nu stii sa folosesti un pc cum trebuie dar eu acum chiar de pe un calculator scriu. Oricum viata la Bucuresti cum ai spus si tu poate fi aglomerata. Oricum mersi de sfat.