| Gabrielnft5 a întrebat:

Salut! Am o întrebare pentru cunoscători. Vă întreb, pot să mă înscriu la un curs de mecanic de locomotivă cu o adeverință de 12 clase, nu o diplomă, având în vedere faptul că cursul necesită 12 clase absolvite, nu diploma de bacalaureat? Din câte știu, diploma de 12 clase se ia doar dacă iei bac-ul, nu sunt sigur cum vine, îmi cer scuze dacă greșesc. Cursul în sine specifică act doveditor 12 clase și am de gând să dau bac-ul, dar ar fi prea târziu să mă înscriu la curs dacă aștept după el. Vă întreb serios, deoarece pe mine chiarr mă interesează o carieră în domeniu. Mulțumesc de răspunsuri!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sigur că te poți inscrie. DAR la angajare, tu crezi că vei fi cel preferat inainte de alții care au deja BAC-ul? Eu nu prea cred. Așa că dă-ți și examenul ăla lipsă

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns:

Din ce scrie aici sunt de ajuns 10 clase pentru mecanic de locomotivă.
https://cfir.ro/job/grup-feroviar-roman-calificare-mecanic-locomotiva/

| anonim3247 a răspuns:

În altă parte la alții scrie așa
Mecanic de Locomotivă
studii necesare – document care să ateste finalizarea liceului, cu sau fară bacalaureat
Deci - nu îți trebuie diplomă de bacalaureat pentru cursuri de mecanic de locomotivă.

| anonim3247 a răspuns:

Văd că la ăștia anunțul e valabil până în 17 august 2023 și sunt 350 de aplicări până acum.
Scrie în dreapta. Mai bine fă cursul la ei.
https://cfir.ro/job/grup-feroviar-roman-calificare-mecanic-locomotiva/