| chocco1995 a întrebat:

Am si eu o intrebare,vreau sa dau la medicina,sa devin chirurg, este o anumita sectie pentru chirurgie in facultate? sau fac normal facultatea de medicina si dupa imi aleg sectia? dau funda urgent!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Specializarea se alege dupa terminarea facultatii, respectiv la examenul de rezidentiat. Numai bine!

| AdelinaC a răspuns:

Nu exista sectie speciala pentru chirurgie la nicio facultate de medicina.Pentru a deveni chirurg trebuie sa dai admiterea la facultatea de medicina generala din orasul tau sau din alt oras care are asa ceva. Apoi dupa 6 ani va trebui sa dai un examen de rezidentiat.In functie de nota obtinuta acolo iti vei putea alege specializarea dorita(va trebui sa ai nota mare ca sa iti alegi ce vrei, daca nu ramai cu ce nu am ales altii).