| andrei_3917 a întrebat:

Sunt pasionat de medicina dar nu stiu ce sa aleg fiinda ma gandesc ca la medicina sunt mai multi ani de invatat si nu prea se castiga bine, asa ca iau in calcul si facultatea de farmacie vreau sa stiu se castiga mai bine in farmacie sau medicina? infara de chirurgie care oriucm nu as da, si cati ani se face facultate de farmacie in total? si nu vreau sa ies farmacist, vreau ceva mai bun in domeniul farmaciei, ce idei aveti? dua funda

Răspuns Câştigător
| alessyca a răspuns:

Din cate stiu eu la farmacie sunt 5 ani.
Eu sunt anul intai la medicina; acum daca tu te gandesti doar la partea financiaralaughing nu stiu cat de mult iti place tie medicina.Se castiga bine in ambele cazuri, din punctule meu de vedere. Decizia iti apartine insa pentru ambele facultati trebuie sa inveti foarte multbig grin

2 răspunsuri:
| Amelie_2576 a răspuns:

Urmeaza o profesie pe care sa o practici cu placere. Nu conteaza numarul de ani de studiu. Salariul este bun in ambele domenii mentionate de tine, dar nu in sistemul romanesc de stat. Te poti angaja in sistemul privat, unde vei avea parte atat de salariu, cat si de conditii mai bune de lucru (aparatura, ambianta curata si ingrijita). Neaparat este indicat sa faci ceea ce te pasioneaza; altminteri, va veni o vreme cand vei regreta deciziile luate pe baza altor criterii.

Atentie! Mai ales domeniile care implica lucrul cu oamenii (in cazul tau, medicina) trebuie neaparat practicate din pasiune. E necesar sa iti placa oamenii si sa fii dispus sa ajuti, fara discriminare, toate categoriile de oameni. In definitiv, doctorul are in mainile sale bunul cel mai de pret al omului: viata acestuia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu vrei sa faci o profesie doar pentru bani sigur o s-o faci praf!