| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am vârsta de 18 ani fiind băiat, îmi doresc foarte mult să devin șofer de tir știind că e foarte greu și mulți mi au spus asta și nu m-au susținut. Știu că nu o să-ți vezi copii crescând și trebuie să dormi singur în cabină și probabil poți face și depresie din această cauză, (Mă refer atunci când ești pe comunitate), îmi place Singurătate-a, știu deja foarte multe despre tiruri, știu să setez pantograful, cuplare remorcă, etc. Credeți că voi reuși?

Mulțumesc pentru timpul acordat!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e totuși fizica nucleara... Dai de permis și pe urma vezi tu ce faci.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Eu cred că este că trebuie să știi în ce te bagi, o să ai multe responsabilități în spate...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In orice loc de muncă ai responsabilități.

| Freya1 a răspuns:

Pai sa ajungi sa nu stai cu familia și cu copii trebuie sa ii ai, iar la tine nu e cazul la 18 ani cred.

Dacă vrei sa fi șofer pe tir începe și da de permise, iar pana faci 20 și un pic de ani cand poti sa dai si pentru C, E ...vezi tu ce înclinații mai ai. Daca o sa îți dorești asta si atunci nu ai de ce sa nu reușești.
Iar dacă tot îți place singurătatea, fa meseria asta pana sa îți faci o familie.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Dacă tu simți că ăsta îți dorești, lupta frate pentru visul tău, crede în tine și nu te mai lăsa descurajat.
Ca o sa ajungi sa faci ceva ce o sa detești și peste câțiva ani o sa ramai doar cu regrete.
Depinde și de dorințele tale ca individ, nu ești obligat sa îți intemeiezi o familie dacă nu îți dorești, și exista și mediul online unde poți lua legătura cu cei dragi + o sa ai și tu concedii și da.
Măcar încerci și vezi dacă ți se potrivește și poți cauta după 2-3 ani cât decizi sa muncești în acest domeniu și sa cauți alt job. (Adică pana îți intemeiezi o familie ai tot timpul)

| anonim_4396 explică (pentru Alexia999997777777777777):

Mulțumesc.

| DanRaul77 a răspuns:

Normal. incearca vezi cum ii. sunt unii soferi ce fac de ani de zile si asa se simt cel mai bine. Depinde de fiecare. vezi cum ii si iti dai seama in timp daca ii de tine simplu

| AlexandruIonescu86 a răspuns:

Succesul depinde de pasiune și perseverență. Înarmat cu ambiție și interes, ai șanse mari să reușești. Fă ce-ți place și vei depăși obstacolele.

| anonim_4396 explică (pentru AlexandruIonescu86):

Mulțumesc!