| Vectra1 a întrebat:

Anul acesta termin liceul si abia acum m-am decis unde vreau sa dau.M-am gandit la Scoala de Politie Campina ( la subofiteri), dar consider ca nu mai am timp sa ma pregatesc pentru a da in vara si m-am decis sa dau in ianuarie.Intrebarea mea este : Daca dau in ianuarie o sa dau din legi ( am inteles ca o sa se bage legislatia, nu stiu exact de cand ) sau se da ca inainte? (romana,engleza,psihologic, sportiv)

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil, bibliografia va fi aceeasi ca si pana acum. Adica limba romana si limba straina, cu accent pe partea de gramatica si morfologie. Daca vei accesa site-ul Politiei Romane sau al scolilor de politie, vei observa ca, pentru sesiunea din august, tematica si structura concursului vor ramane aceleasi.
Testul din legislatie a fost aplicat in cazul incadrarilor din sursa externa, nu si in cazul admiterii la scoli sau Academie. Asa ca sunt sanse foarte mici sa fie test axat pe legislatie ( plus ca asta se anunta din timp, necesita aprobari, ordine de ministru, etc ).
Pt mai multe informatii, te poti inscrie in grupurile Facebook care au ca principala activitate tocmai discitutiile cu privire la admiterea in scolile MAI.
Mult succes!