| VoNynyo a întrebat:

As dori ajutor si vreau sa va rog foarte frumos daca vreti sa ma ajutati. Fara rautaciosi care sa comenteze aiurea si pe langa subiect, daca vreti sa ma ajutati bine daca nu tot bine dar fara rautati si injuraturi. Unde as putea sa ma inscriu in legiunea straina? Va raman dator si dau fundita.Dar va dau si respectul meu.Va multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu unul nu stiu exact dar actele tale trebuie sa ajunga in Franta
Banuiesc ca este o institutie aici in Romania care se ocupa cu asa ceva.
Dar este dificil ceea ce vrei, testele stiu ca-s nasoale rau, si ma refer la probab practica aia in care esti un fel de voluntar cateva luni, asta daca treci de primul interviu.
Nu stiu mai multe detalii sa-ti dau.
Nu judec, dar eu nu as face nimic din ce fac ei nici pentru. 10.000 de euro / luna, iar salariile din Legiune mai ales pentru cei care nu sunt in teatre de razboi si misiuni importante sunt precum al romanilor care mulg vaci prin Noua Zeelanda.

| Violleta2022 a răspuns:

Am citit un articol scris chiar de un legionar, care spune la un moment dat ca, conteaza sa ai un act de identitate la tine (buletin sau pasaport) si sa fii apt din punct de vedere fizic si psihic, pentru ca vei face teste fizice si psihice, ca sa te inscrii in legiunea straina.
Nu-i intereseaza daca ai educatie, daca esti sarac sau bogat, daca esti print sau gunoier, daca ai o religie sau 100, dar daca esti sanatos fizic si psihic si veri sa intrii intr-un contract de 5 ani, trup si suflet pentru Franta.
Plata nu este atat de grozava pe cat ma asteptam, spune de 1200 euro, iar in caz de esti parasutist, poti primii un bonus de 600 euro.

Dar poti citii tot articolul intreg aici:
https://medium.com/......4ca0f9f3ef

Din pacate, Franta tocmai a dat un ANUNT DE SUSPENDARE a acestui serviciu (scrie cu rosu, in mijlocul paginii, sub titlu):
"Suspension of recruitment
As of today, Tuesday March 17, 2020, and until further notice, the Foreign Legion Information and Recruitment Stations are no longer open to the public".
Articolul este aici: https://en.legion-recrute.com/

| sierra1 a răspuns:

Rautaciosi care sa comenteze aiurea si pe langa subiect... fara rautati si injuraturi, fără respect cerut și fără fundiță (citat)

conditie : știu că trebuie bacalaureat luat sau performanțe EXCELENTE in vreau domeniu adiacent (sporturi,...) Vezi dacă te-n incadrezi

| StrongHeart a răspuns:

Nu e vorba de rautati dar poate ce iti doresti acum e ceva de moment si in timp iti vei schimba directia, daca asta e directia in care vrei sa mergi, vei gasi raspunsul, iti spun doar sa te gandesti de mai multe ori inainte sa iei o decizie care sa iti altereze viata.Succes orice ar fi!

| JicaContra a răspuns:

Pe google, BINENTELES:
https://www.google.com/search?q=how+to+join+foreign+legion
primul de sus
https://en.legion-recrute.com/

altfel, poti sa cauti ambasada Frantei in Romania si sa dai telefon acolo!