| redmonster777 a întrebat:

Salut! As dori sa dau la postliceala de subofițeri jandarmi în toamna dar terminând acum clasa a 12a, nu vrea sa ajung la anul sa stau degeaba(în caz ca nu sunt admis la jandarmi), deci as vrea sa ma înscriu și de "rezerva" la o facultate acum în Iulie. Este posibil? Va fi vreo problema dacă sunt admis la o facultate acum vara? Voi putea în continuare sa dau la jandarmi și sa rămân acolo(dacă intru)?

Răspuns Câştigător
| catalin09023 a răspuns:

Salut,
In aceeași situație am fost și eu. Da, te poți înscrie la o facultate fără probleme iar când vei intra la jandarmi te vei putea retrage/îngheța anul e.t.c. ~ depinde de secretariat și cheful lor. (Eu am putut doar renunța - nu voiau sa îmi dea diploma de bacalaureat altfel- "politica facultății". Diploma de bac trebuie dusa la scoala de jandarmi- deci, cel mai bine încerci sa lasi facultății o copie legalizata și diploma sa rămână la tine- dacă nu vor, o lasi o perioada și la facultate)

Recomandarea mea este sa faci o facultate care sa te ajute in domeniu. (Eu am ales informatica. îți dai seama ce mult mă ajuta) - alege dreptul (cea mai des întâlnită facultate pentru a promova in gradul de ofițer când vor fi scoase locuri la concurs).

O alta recomandare când alegi facultate e sa încerci sa fii admis la taxa/facultate privata ACREDITATA. (! DOAR IN CAZUL IN CARE AI DE GÂND SA DAI, PE VIITOR, ȘI LA ACADEMIE) - eu am fost la buget, am de gând pe viitor sa dau și la Academie (pentru a dobândi gradul de ofițer) și trebuie sa scot 10 000 de lei/an bugetat din buzunar și sa ii dau facultății. (Facultate de la care m-am retras și nu mă va ajuta cu nimic pe viitor... wow)

Prin urmare, dacă consideri ca nu vei da la Academie, da, e util sistemul bugetat. (Nu plătești studiile).

PS Facultatea bugetată doar dacă dai la Academie se va plăti, in cazul școlilor postliceale NU SE PLĂTEȘTE NIMIC happy

Mult succes!
Fie sa fim colegi!

| redmonster777 explică (pentru catalin09023):

Multumesc mult de raspuns! (apropo, si eu tot o facultate de info ar trebui sa aleg din pacate, terminând mate-info) Și da, chiar sper sa ajungem colegi. Doar o intrebare, nu consideri ca e mai ușor sa obții gradul de ofițer prin concurs decat sa faci si academia mai tarziu?

| catalin09023 a răspuns (pentru redmonster777):

Depinde, oricum va trebui să faci o facultate (cca. 3 ani - echivalentul Academiei) ca să poți deveni ofițer.

Termini facultatea, mergi la concurs și poate ai șansa sa nu promovezi in corpul ofițerilor.

In schimb, Academia îți oferă posibilitatea (dacă ești deja in sistem) sa o faci la IFR (frecventa redusă - mergi doar la examene)
iar la finalizarea ei ai un post asigurat in cadrul corpului ofițerilor.

Totul e la latitudinea ta, dar dacă poți merita sa încerci happy - nu pierzi nimic.

| catalin09023 a răspuns (pentru redmonster777):

PS 2. Nu ești obligat sa alegi informatica dacă ai terminat mate-info.
Poți alege orice alta facultate happy

Eu am ales informatica pentru a avea o baza in cazul in care nu intru in MAI. (Baza, ce o alta facultate nu mi-ar fi dat-o la acelasi nivel cu informatica)