| Gbkjgv a întrebat:

Salut,As vrea sa ma duc in Germania la muca la sparanghel, pe la Frankfurt sau Stuttgart, aveti idee cam cat se castiga pe luna? Nu stiu daca e bine categoria! Dar astept raspunsuri!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In Germania salarul minim BRUT este de 8, 50 euro/ora. Pentru acesti bani trebuie sa faci "norma" ceruta. Orele suplimentare se platesc majorat.
Din salarul brut trebuie sa scazi taxele si impozitele, asigurarile, transportul, masa si cazarea.
Iti recomand sa te angajezi DOAR pe baza unui contract de munca inregistrat, a carui text (conditii) sa le intelegi perfect inainte de semnare. Daca nu le intelegi, atunci cauta pe cineva sa-l traduca inainte de semnare.

| MihaelaDart a răspuns:

Inceputul la orice munca legala incepe de la 8.80 euro/ora, cu toate ca anumite instutii platesc si cu 9 sau 10 euro/ora. daca este sub 8, 80 euro centi ora este munca ilegala si trebuie raportata la Zoll (un fel de politie al fortei de munca). Daca ai prieteni care lucreaza acolo macar sa stii ca mergi undeva la loc sigur, nu in necunoscut si sa iei tepe. Ai mare grija!

| Ruben94 a răspuns:

Salut.
Te sfătuiesc să te duci doar dacă ai sursă sigură, să nu-ți treacă prin cap să pleci din țară prin intermediul internetului, că ai șanse să ajungi acolo și să te întorci înapoi cu coada între picioare, sau să muncești la negru ca sclav...
Eu n-am fost la sparanghel niciodată, dar am auzit de la alții că este o muncă foarte grea, dar dacă ești învățat cu munca, atunci nu-i problemă.
Ca salariu, pe sezon în Germania, indiferent unde lucrezi, vei fi plătit cu 1000 de euro/lună în general, dar poți face ore suplimentare iar pentru asta ești plătit în plus, în funcție de cât primești la oră și câte ore faci.
Dar ai grijă, să ceri informații înainte să pleci cu privire la cazare și condițiile în care vei sta acolo, pentru că, în general angajatorul îți oprește 100-150 de euro pentru cazare, ar fi bine să te interesezi mai bine, să cauți undeva unde cazarea să fie inclusă/gratuită...
Baftă.