| LLioopo a întrebat:

As vrea sa ma duc la filologie dar nu stiu cu ce poata sa ma ajute in viitor, la facultate! Ce facultate as putea urma daca ma duc la filologie si ce facultate as putea sa urmez daca ma duc la celelalte profile?

4 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

La filologie te-ai putea duce la urmatoarele; Facultatea de litere, limbi straine, stiinte politice, psihologie, sociologie, filozofie, istorie, eventual geografie, drept (dar intelegi mai bine daca ai terminat mate info).
Daca mergi la mate-info poti sa mergi la orice facultate, de la politehnica si de la universitate, inclusiv si cele de mai sus.

Daca mergi la stiinte ale naturii: medicina, farmacie, medicina dentara, fac de chimie (din cadrul universitatii) si cea din cadrul politehnicii, si mai era ceva la politehnica cu mediul ceva si cam atat.

Din punctul meu de vedere mergi la mate-info ca sa ai optiuni, nu se stie cum vor vremurile cand vei termina tu liceul, si filologia nu te ajuta in nici un fel.

| georginika a răspuns:

Buna.Pai daca urmezi filologia ai putea sa mergi la Fac de Litere, la psihologie, la drept, jurnalism...am o prietena care dupa filologie s`a dus la stomatologie si chiar ii merge bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te du la filologie, o sa te sinuzici la sfarsitul clasei a 12 a. Iti garantez asta. Mai bine du-te la mate-info sau stiinte ale naturi, acestea doua te vor ajuta enormwinking

| justme_4441 a răspuns:

Daca te duci la filologie ai putea urma Fac de Drept, Limbi Straine, Litere, Jurnalism, Stiinte Politice sau chiar Politie.Depinde ce iti place:istoria, geografia, romana, limbi straine,... Daca te duci la mate-info poti face orice dupa, dar este si cel mai greu, pe langa faptul ca iti ofera mai multe posibilitati, iar matematica.informatica,fizica sunt :-