| vassile1 a întrebat:

Salut,
As vrea sa va intreb daca lucreaza cineva intr-o fabrica de mase plastice, am gasit un loc de munca ca si operator mase plastice insa nu stiu ce presupune, cum e munca si cat de greu e, nu am mai lucrat in cadrul unei fabrici si din acest motiv intreb,
va multumesc anticipat.

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Oficial, operatorii la masinile pentru fabricarea articolelor din materiale plastice conduc si supravegheaza masini si utilaje de inductie, extindere si sudare, prese, masini de vacuum, valturi, calandre, granulatoare, malaxoare si altele, pentru obtinerea materialelor plastice folosite in producerea de placi, bare, tevi si alte articole similare. Depinde si ce produce fabrica respectiva. foarte greu ca munca fizica nu e, dar e lucru intr-un mediu toxic, plasticul ala topit emana niste vapori toxici si poate fi si miros. in principiu lucrul la asa ceva ar trebui sa fie cu program redus, cu echipamente de protectie (masti), pauze la fiecare ora cel putin, sa iesi la aer, ar trebui sa vi se asigure lapte (sau macar apa) la discretie. asta ca sa stii ce sa intrebi la interviu daca te duci si nu-ti mai raspunde nimeni altceva. lucrul in fabrica in principiu nu e usoara, la mase plastice e problema aceea cu vaporii din masele plastice topite care pot afecta plamanii, aparatul respirator si chiar digestiv. daca nu ai nicio alta speranta de munca poti sa mergi o perioada de proba sa vezi cum e, daca nu-ti convine nu te mai duci.