| elenutza93 a întrebat:

La facultatea Matematica si informatica aplicata in inginerie de la Asachi din Iasi trebuie sa fii neaparat de la un profil de mate-info de ex unde s-a studiat intensiv informatica sau te ia de la 0?

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

Nu te ia de la 0. Daca termini filologie sau stiinte sociale, nu o sa rezisti primei sesiuni. Si pe mine ma batea gandul la inceputul clasei a 12-a sa dau la Mate-Info, dar am vorbit cu matusa mea care a terminat aceasta facultate si mi-a zis ca ea ma poate ajuta sa intru, dar sa fiu constienta ca va fi extrem de greu in facultate. Fara pregatire intensiva anul acesta si chiar dupa ce incepi facultatea, nu ai sanse sa treci sesiunea ( uita-te la ce cursuri o sa ai si o sa intelegi despre ce vorbesc ). Daca termini Stiinte ale naturii sau un profil economic, sansele sunt mai mari. Oricum, in primul an faci mai mult mate, nu info, din anul al doilea te specializezi pe Informatica.

1 răspuns:
| PinkPanther a răspuns:

Normal ar fi sa va i-a de la inceput, nu prea conteaza profilul de la liceu, important e sa ai bazele la matematica si cam atat.