| Angelooooo a întrebat:

Salut! Care sunt atribuțiile unui maistru militar, cu ce se diferențiază față de un subofițer si se poate face avansarea in rang(adica de la maistru la subofițer si dupa ofițer)? Mersii

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se pot scrie aici atributiunile nimanui! Asta inseamna cel putin 2-3 pagini A4 si sunt zeci de specialitati. Fiecare cu atributiunile specifice. In mare un MM repara ceva, un SOf. gestioneaza sau comanda ceva si un Of. comanda sau ia hotarari la nivel tactic sau strategic.
Avansarea se face de la SOf. pe treptele lui dupa vechime si calificative, la MM la fel si la Of. la fel. Diferenta este ca de la SOF si MM prin studii poti trece la Of. De la Of. nu mai poti trece la alta categorie decat avansand si cu studii la categoria generali. Adica la SOf si MM poti intrerupe ciclul prin avansare la Of. La Of. nu intrerupi ciclul ci doar avansezi. Daca mai ai intrebari am fost Of. 27 de ani. Te ajut cu placere.

| Angelooooo explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc mult pentru răspuns!

| Salontanul a răspuns (pentru Angelooooo):

Multumesc si eu pentru apreciere!