| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Salut,cat este alocatia pentru copii in Austria daca un parinte este plecat acolo sa munceasca?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Zero pentru parintele singur, plecat acolo sa munceasca.
Alocatia unui copil roman, care traieste in Romania, este platita de guvernul roman si primita in Romania, nu unde munceste unul din parinti.

| DarthNiger a răspuns:

Pai din cate stiu eu copii trebuie sa aiba cetatenie ca sa beneficieze de alocatie, nu e de ajuns ca doar parintele lor sa lucreze acolo.
Asta se aplica in toata tarile din Europa cel putin.

| gabicoo a răspuns (pentru DarthNiger):

Drept de rezidență!

| Frank51 a răspuns (pentru DarthNiger):

Greșit. Părintele trebuie să aibă loc de muncă și rezidență.

On topic, cuantumul alocației îl vei afla după ce faci actele, și scazi alocația pe care o iei în țară.

| chrissa31 a răspuns:

Nu știu sa îți dau o suma anume, dar am o prietena, mama ei pentru 4-6 luni de munca a primit aproape 10000 de lei alocație pentru 2 persoane (ea și sora ei)